EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
EMNİYET-GÜVENLİK SEMİNERİ SONA ERDİ

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Uluslararası Demiryolları Birliği'nin (UIC) işbirliğiyle Ankara'da düzenlenen "Emniyet-Güvenlik Semineri" TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve UIC Başkanı Jean Pierre Loubinoux'un konuşmalarıyla sona erdi.

Moderatörler, konuşma öncesinde iki gün süren semineri değerlendirdi. Moderatörlerden birisi olan TCDD Dış İlişkiler Daire Başkanı İbrahim Çevik; 2023 yılına kadar binlerce kilometre yüksek hızlı, hızlı ve geleneksel demiryolu ağının yapılarak toplam demiryolu ağının 25 bin km'ye çıkacağını, emniyet ve güvenliğin daha da önem kazanacağını, bu nedenle Teşekkül içerisinde Avrupa Birliği ve dünya ile uyumlu emniyet yönetim sistemleri departmanının kurulduğunu, güvenlik birimlerinin de yeniden yapılandırıldığını belirtti. Güvenliğin ve emniyetin birbiriyle bağlantılı olduğunu, güvenliğin dıştan gelen bir tehdidi, emniyetin ise içsel bir durumu anlattığını söyleyen Çevik; Türkiye ve Ortadoğu bölgesinde her iki konunun geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini, yüksek emniyet, yüksek güvenlik, yüksek konforu ifade eden yüksek hızlı demiryolu işletmeciliğinin ülkede gelişmesiyle birlikte iki konunun daha da önem kazandığını söyledi.

Diğer moderatörler de; emniyet ve güvenliğin canlı bir sistem gibi düşünülmesi gerektiğini, bu nedenle sürekli yenilenmesinin ve geliştirilmesinin gerektiğini, küresel ölçekte ele alınmasının zorunlu olduğunu, bu nedenle UIC'nin emniyet biriminin çok önemli bilgi paylaşımında bulunduğunu, emniyet ve güvenlik konularında bilgi paylaşımında bulunulmasını sağlayan bu tür seminerleri de desteklediğini ifade etti.

Türkiye'nin Marmaray, Kars-Tiflis-Bakü, demiryolu geçişi olan 3. Boğaz Köprüsü vb. demiryolu sektörüne yaptığı yatırımlarla yük taşımacılığı, lojistik hizmetler açısından da uluslararası demiryolu koridorunda etkinleşmekte olduğunu, sürdürülebilir bir vizyon için teknolojinin çok önemli olduğunu, demiryolu sistemini yaygınlaştırdığını ve geliştirdiğini, kaliteyi artırdığını belirten uzmanlar, koridorların tek başına yeterli olamayacağını, diğer ağlarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Emniyet ve güvenliğin kendi içinde de birçok unsuru içerdiğini belirten uzmanlar; bunlardan en önemlisinin de personelin eğitilmesi ve bilginin yaygınlaştırılması olduğunu ifade etti.

Kapanış konuşması yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da; Türkiye ve bölge ülkeleri için çok önemli iki konuda, emniyet ve güvenlik konularında seminer düzenlediklerini belirterek şunları söyledi;” Trenin en önemli özelliği güvenli olmasıdır. Bunun için emniyet ve güvenlik konuları çok önemlidir. Sadece Türkiye'de değil, Ortadoğu demiryollarında da bu konuların geliştirilmesini istiyoruz. UIC'nin de destek vermesinden dolayı teşekkür ediyoruz. “

Karaman; büyük demiryolu yatırımlarına imza atıldığı bir dönemde bu seminerin yapılmasının ayrıca önemli olduğunu vurgulayarak; “ Marmaray'da başarıyla işletmecilik yapıyoruz. Sorumluluklarımız giderek artıyor. Yüksek hızlı demiryolu hatlarımız genişliyor. Bu nedenle emniyet ve güvenliğin önemi ve ağırlığı giderek artıyor. İzban'da uluslararası ödül aldık. Bu ödülü almamızdaki en önemli unsurlardan birisi emniyet ve güvenliğe önem vermemizdir. Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolu hattında sinyalizasyonla ilgili birkaç nokta var. Emniyet ve güvenlik bu hatta da öncelikli olacak… Bu bilinç içerisinde yatırımlarımızı ve işletmeciliğimizi yapmaya devam ediyoruz.” Dedi.

UIC Başkanı J.P Loubinoux da; Türkiye'ye tekrar gelmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyerek; “ Türkiye ekonomisi gelişiyor, altyapı, demiryolu yatırımlarına önem veriliyor. Marmaray çok önemli bir proje… Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolu hattı yakında hizmete girecek. UIC olarak bu yatırımlardan büyük bir mutluluk duyuyoruz. “ şeklinde konuştu.

“7 milyar dünya nüfusu emniyetli ve güvenli bir şekilde hareket etmek istiyor. Buna 7 milyon demiryolu camiası katkı sağlıyor. UIC olarak 200 ‘ün üstünde projede ortak çalıştık. UIC, bilgilerin paylaşıldığı bir platformdur. Yenilikçidir. Aynı zamanda siyaset üstü bir barış dünyasıdır. “ diye konuşan Loubinoux; tüm seminer katılımcılarına ve TCDD'ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından seminere katkı sağlayanlara plaket verildi.