EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
EN UZUN DEMİRYOLU TÜNELİNDE ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’la birlikte 1 Ağustos Salı günü yapım çalışmaları devam eden Nurdağ Tüneli’nde incelemelerde bulundu.
                                                                                                                    

İstanbul, Ankara ve Konya’dan -Adana-Osmaniye ve Gaziantep illerine hızlı trenle ulaşım sağlamak amacıyla projelendirilen Mersin-Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu projesi kapsamında inşa edilen Nurdağ Tüneli’nde çalışmalar devam ediyor.
 

UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’la birlikte devam eden çalışmaları yerinde görmek amacıyla beraberindeki heyetle birlikte Nurdağ Tünel inşaatını gezdi.
 

Birdal, toplam her biri 10 km uzunluğunda 2 adet tüpten oluşan tünelin 4 km içerisine girerek, devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 

EN UZUN DEMİRYOLU TÜNELİ OLACAK

Mersin-Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu projesi kapsamında inşa edilen Nurdağ Tüneli, Osmaniye’nin Bahçe ilçesi ile Fevzipaşa arasında yer alıyor. Nurdağ Tüneli, 10 km uzunluğuyla ülkemizin en uzun demiryolu tüneli olacak.
 

Proje kapsamında ayrıca Nurdağ-Başpnar Varyantının yapımı da yer alıyor. Söz konusu varyantın tamamlanmasıyla da 32 km uzunluğundaki demiryolu hattı 15 km kısalarak 17 km’ye düşecek.
 

KONYA, GAZİANTEP’E KAPI KOMŞU OLUYOR   

Çalışmaları hızla devam eden Konya-Karaman-Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu projesi tamamlandığında Konya-Gaziantep arasındaki seyahat süresi de önemli oranda düşecek.
 

Yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği Konya-Gaziantep arasındaki demiryolu hattının uzunluğu 665 km den 581 km’ye düşerken, seyahat süresi de 11 saatten 4 saat 35 dakikaya düşecek.

160-200 km/h hıza uygun olarak inşa edilen demiryolu; çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak.
 

MÜSTEŞAR YARDIMCISI BİRDAL;  FEVZİPAŞA, BAHÇE VE TOPRAKKALE’DE

UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Nurdağ Tüneli’ nin ardından TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve diğer yetkililerle birlikte Fevzipaşa, Bahçe ve Toprakkale istasyonları  ile Yenice Lojistik Merkezi’nde  incelemelerde bulundu.