EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ERZİNCAN RAY BAĞLANTI FABRİKASI AÇILDI.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi'nde geçen yıl temeli atılan ve ve Alman firması Vossloh tarafından yapılan Ray Bağlantı Elemanları Fabrikası, 6 Mart 2009 tarihinde Erzincan'da düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Demiryolu sektöründe faaliyet gösteren Alman Vossloh Grubu tarafından Erzincan'a yapılan Ray Bağlantı Elemanları Fabrikası'nın açılış törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Bugün Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomisi en büyük ülkesi Almanya, Türkiye ile olan ilişkileri de en iyi ülke Almanya'dır. Almanya'da 4 milyona yakın vatandaşımız yaşıyor, 66 binden fazla müteşebbisimiz var. Almanya ekonomisi için üretiyorlar, gelecekleri için çalışıyorlar. Türkiye'nin birinci ticaret ortağı Almanya'dır. Rakam 25 Milyon Euro'yu bulmuştur. Böylesine önemli ilişkilerimiz olan bir ülkenin yine Almanya Türkiye ilişkileri kadar köklü bir geçmişi olan Vossloh firmasının Almanya'dan kalkıp Türkiye'ye, Türkiye'den de kalkıp Türkiye'nin merkezi Erzincan'a yatırım yapması büyük bir kazançtır." diye konuştu.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise törende yaptığı konuşmada, “Erzincan Ray Bağlantı Fabrikası; deneme üretimine rağmen, İngiltere, Fransa, İspanya ve Japonya başta olmak üzere üç kıtada toplam 17 ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Bu başarıya emeği geçen herkesi kutluyorum. Yol bakım, yenileme çalışmalarının temel unsurlarından birisi olan bağlantı elemanlarına TCDD'nin yılda 2- 3.5 milyon adet ihtiyacı bulunmaktadır. Ülkemizde üretimi ile mali açıdan değil, zaman açısından tasarruf sağlayarak, yol yenileme çalışmalarına katkı sağlayacaktır. Bilindiği gibi yol yenileme çalışmaları da hızlı tren projeleri kadar önemli bir konudur. Yollar yenilendikçe tren hızları da artmaktadır” dedi.

Vossloh Fastening Systems GmbH Genel Müdürü Peter Mertens, Erzincan'da yapılan fabrikanın 32 bin metre kare alan üzerine kurulduğunu ve 2 Bin 700 metre karelik üretim tesislerine sahip fabrikanın yılda 8 milyon adet bağlantı elemanı ve yan sanayi üreteceğini belirtti.

TCDD ve raylı sistemle ulaşımı sağlayan belediyelerin ihtiyacını karşılayacak fabrikada, 55 kalifiye eleman istihdam edilecek.