EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ESKİŞEHİR-İSTANBUL YHT HATTININ İNŞASI İÇİN TREN TRAFİĞİ YENİDEN DÜZENLENDİ

ESKİŞEHİR-İSTANBUL YHT HATTININ İNŞASI İÇİN TREN TRAFİĞİ YENİDEN DÜZENLENDİ

 

 

Ülkemizin en büyük Yüksek Hızlı Tren hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın Eskişehir-İstanbul kesiminin yapımı devam etmektedir.

 

Yeni yapılan Yüksek Hızlı Tren hattı bazı yerlerde mevcut demiryolu hattıyla kesişmekte; Köseköy-Gebze kesimi ise istimlâk zorlukları nedeniyle tamamen mevcut hat üzerine oturmaktadır. Hatta yapılan çalışmayla tren trafiğini aynı anda sürdürmek mümkün değildir.

 

Yeni hattın mevcut hatla kesiştiği Köseköy-Gebze kesiminin, Eskişehir-Köseköy etabıyla eş zamanlı olarak bitirilmesi ve hattın 2013 yılında tamamlanması gerekmektedir.

 

Proje, aynı zamanda Avrupa Birliği hibe fonlarının da desteğiyle yapılan en büyük projelerden biridir.

 

Köseköy-Gebze arasındaki mevcut hat 1890 tarihinde yapılmış olup; 122 yıl sonra yeninden yapılarak fiziki ve geometrik şartları YHT işletmeciliğine uygun hale getirilecektir.

 

Bu bağlamda;

 

Bilindiği üzere Yüksek Hızlı Tren hatları üzerinde hemzemin geçit bulunmamaktadır.

 

Bu kesimin YHT işletmeciliğine uygun hale getirilmesi için mevcut hat tamamen yenilenecek, hat ihata altına alınacak; Köseköy-Gebze kesimi tamamıyla YHT işletmeciği standartlarına uygun hale getirilecektir.

 

Hat üzerinde biri aç /kapa olmak üzere 9 tünel, 10 adet köprü, 122 adet menfez olmak üzere 141 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Bu yapılar gerektiğinde tadil edilerek standart hale getirilecek, 28 adet yeni menfez ve 1 adet alt geçit yapılacaktır.

 

Yapım kapsamında yaklaşık 1 Milyon 800 bin metreküp kazı ve 720 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecektir.

 

Mevcut yol çift hatlıdır ancak hatlar aynı platform üzerinde bulunduğundan hattın birinin açık kalıp diğerinde çalışmanın yürütülmesi, proje yapım süresi ve maliyetler açısından uygun değildir.

 

Bu bağlamda;

 

1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren, hatta araştırma ve zemin etüdü çalışmaları yapılacağından Köseköy - Gebze kesiminde saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında hat trafiğe kapatılacak ve trenler işletilmeyecektir. Bu süreç içerisinde aşağıda belirtilen trafik düzenlemesi yapılmıştır. Buna göre;

 

Haydarpaşa-Eskişehir-Haydarpaşa arasında işleyen Eskişehir Ekspresi'nin seferlerine ara verilmiştir.

 

Haydarpaşa-Ankara-Kars arasında işleyen Doğu Ekspresi, Ankara-Kars-Ankara arasında işletilecektir. Ekspresin, Haydarpaşa-Ankara-Haydarpaşa seferlerine ara verilmiştir.

 

Haydarpaşa-Eskişehir arasında işleyen Başkent Ekspresi'nin Haydarpaşa'dan hareket saati 10.30'dan 08.00'a alınmıştır.

 

Haydarpaşa-Eskişehir arasında işleyen Boğaziçi Treni'nin Haydarpaşa'dan hareket saati 13.00'dan 14.00'a alınmıştır.

 

Haydarpaşa-Eskişehir arasında işleyen Cumhuriyet Ekspresi'nin Haydarpaşa'dan hareket saati 13.30'dan 14.30'a alınmıştır.

 

Haydarpaşa-Adapazarı-Haydarpaşa arasında işletilen bölgesel ekspres trenlerinden Haydarpaşa'dan 08.15, 10.40, 12.40 ve 13.20; Adapazarı'ndan ise 09.20, 11.20, 12.40 ve 13.40 saatlerinde hareket eden bölgesel ekspres trenleri çalışmayacaktır.

 

Güzergâhtaki Belediyelerle vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyacının karşılanmasına yönelik görüşmeler yapılmıştır.

 

Kamuoyuna duyurulur.