EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ESKİŞEHİR-KÜTAHYA HATTI YENİLENİYOR

ESKİŞEHİR-KÜTAHYA HATTI YENİLENİYOR

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Tülomsaş Genel Müdürü Hayrı Avcı ve beraberindeki heyetle Eskişehir-Kütahya arasında inşası devam eden "Yol Yenileme" çalışmalarını denetleyerek ilgililerden bilgi aldı.

Son yıllarda büyük bir atılım içerisine giren TCDD demiryolu ağlarını yeniliyor. En son 28 yıl önce bakımı yapılan Eskişehir-Kütahya arasındaki ray yenileme çalışmaları kesintisiz olarak devam ediyor.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Revizyona giden demiryollarının Ülkemizin hemen her yerinde aralıksız olarak çalışmalara devam ettiğini ifade ederek "Kütahya-Eskişehir arasında 60'lık ray kullanıyoruz. Bu raylar hızlı tren hattında kullanılan rayların aynısıdır" dedi.

Karaman, üç ay sonra çalışmalar tamamlandığında Eskişehir-Kütahya arasındaki 60 kilometrelik yolda yüzde 40 oranında tasarruf sağlanacağını belirtti.

 

ESKİŞEHİR'E LOJİSTİK KÖY

Karaman, Eskişehir'de kurulu Türkiye-Lokomotif Motor Sanayi A.Ş'de (TÜLOMSAŞ) düzenlediği basın toplantısında , Eskişehir Organize Sanayi Bölgesine demiryolu bağlanması çalışmalarının yapıldığını kaydederek istimlak için görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Eskişehir'de ilk defa lojistik köy kuracaklarını ve "Bütün yükleri Eskişehir'de toplayacağız, trenden kamyona, kamyondan trene ve diğer araçlara verilmesi için Hasanbey'de lojistik köy kuruyoruz. Eskişehir'deki bütün atölye ve yük ambarlarını Hasanbey'deki köye götüreceğiz" diye konuştu.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman daha sonra beraberindekilerle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i makamında ziyaret etti.

 

Kenti ikiye bölen Eskişehir tren hattının yer altına alınması ve mevcut hattın yana kaydırılması ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyonu ile yapılan çalışmalar sonucunda hat altı geçişlerin deplase (Yağmur suyu, kanalizasyon suyu, doğalgaz elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması) edilmesi gerekliliği ortaya çıktığını ancak Büyükşehir Belediyesinin ekonomik maliyeti karşılayamayacağı anlaşıldığından söz konusu deplaseleri TCDD'nin yapacağını ve belediye ile bilahare mahsuplaşacaklarını açıkladı.

TCDD Genel Müdürü Karaman, alt geçit konusunda Belediye ile varılan mutabakatın tüm Eskişehirlilere hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.