EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ESKISEHIRLI SANATCI MITHAT KORLER

Ankaragücü-Eskişehirspor maçını izlemek ve taraftarı olduğu takıma moral vermek amacıyla Eskişehir'in marka olmuş isimlerinden ses sanatçısı Mithat Körler Yüksek Hızlı Tren'le Eskişehir'den Ankara'ya geldi.

Ankara Gar'da Yüksek Hızlı Tren yolculuğu hakkında duygu ve düşüncelerini sorduğumuz ünlü sanatçı : “Ben yıllardan beri demiryolcuyum. Demiryoluyla seyahat etmekten son derece zevk alıyorum. Bugün hızlı tren konforunu yaşamaktan dolayı büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum.  Ben Avrupa'da  insanların hızlı trenle  ne kadar çok seyahat ettiklerini gördüm. Tren yaşamın merkezinde orada… İlk hızlı trene kavuşan Eskişehirliler de çok mutlu...” dedi.

Körler: “Zaten Eskişehirliler tüm şehir olarak demiryolcudur. Yani seyahatlerinde treni sürekli tercih ederler. Eskişehir'den Ankara'ya  1 buçuk saatte ulaşmak bir hayaldi biz Eskişehirliler için ve nihayet gerçekleşti. Ben bir buçuk saatte Eskişehir'den geldim, bir yolcu olarak çok mutlu oldum” şeklinde duygularını ifade etti.

Halk kültürümüzde, buharlı lokomotiften itibaren tren, türküler dahil olmak üzere tüm kültürel nesnelere işlemiş ve benliğimizde yer almıştır. Bu gün kültürümüze hızlı treninde sanatsal ve kültürel açıdan etkileri nasıl olur sorusu üzerine Mithat Körler: “Yıllar önce tren demek hasret demekti. Sevenleri, âşıkları birbirine kavuşturan bir ulaşım aracıydı. Ama şimdi uçakla yarışıyor hızlı tren. Kara tren artık o 45'liklerde, bozlaklarda, uzun havalarda kaldı. Bugün ise yüksek hızlı tren hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Dolayısıyla zamanla kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olması muhakkaktır. Süreç içinde hızlı tren konulu şarkılarda kültürümüzün bir parçası olacaktır” şeklinde sözlerini sürdürdü.
 
Yüksek Hızlı tren projeleri hakkında düşüncelerini ifade eden Körler: “Bu arada halkımızın hızlı tren için mücadele etmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Çağı ve bu hızı yakalayabilmek için mutlaka hızlı mücadele etmek ve destek olmak gerekiyor. Böylelikle inanıyorum ki demiryolları önümüzdeki yıllarda daha büyük başarılara imza atacak. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.