EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
FRANSA BÜYÜKELÇİSİ TCDD GENEL MÜDÜRÜ ÖMER YILDIZ'I ZİYARET ETTİ

 

Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, 08 Nisan 2015 tarihinde TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız'ı makamında ziyaret etti.

Bili, Fransa ve Türkiye arasında 500 yıllık bir işbirliğinin olduğunu vurgulayarak bu işbirliğinden duyduğu memnuniyetini bildirdi.

TCDD Genel Müdür Yıldız ile Fransa Büyükelçisi Laurent Bili'nin görüşmesinde; 16-20 Mart 2015 tarihleri arasında Bakanlığımız ve Teşekkülümüz yetkililerinden oluşan bir heyetin Fransa'ya yaptıkları teknik ziyareti değerlendirdi.

Teşekkülümüzün yeniden yapılanma sürecinde olmasından dolayı SNCF'nin deneyimlerinden yararlanılması gerektiği söyleyen Bili; TCDD'nin ihtiyaç duyduğu hızlı tren setlerinin SNCF veya Alstomda mevzuat çerçevesinde kiralanması veya satın alınmasında SNCF'nin alt şirketleri olan AREP, SYSTRA ile işbirliğine gidilmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca, hızlı tren alımı/kiralanması öncesi imalatçı firmalarda incelenmelerde bulunulması gündeme geldi.

Eski UDH Bakanı Lütfi Elvan ile Fransız muadili arasında imzalanan “Ulaşım Alanında Ortak Bildiri” çerçevesinde yürütülen çalışmalarda somut adımlar atmak üzere Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, Bakanlığımız ve Teşekkülümüzden oluşan üst düzey bir heyeti Fransa'ya davet etti.

Ziyaret sonunda, Fransa Büyükelçisi Laurent Bili ile TCDD Genel Müdür Ömer YILDIZ karşılıklı teşekkürlerini sunarak işbirliğinin devamı konusunda temennilerini bildirdiler.