EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
FRANSIZ BÜYÜKELÇİDEN TCDD'YE ZİYARET

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, 15 Temmuz 2013 Pazartesi günü TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, iki ülke arasındaki demiryolu işbirliğinin geliştirilmesi mercek altına alındı.
.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren TCDD Genel Müdürü Karaman, Büyükelçi Bili'ye Fransa'da 12 Temmuz 2013'te meydana gelen üzücü tren kazasından dolayı başsağlığı dileklerini sundu. İki ülke arasındaki demiryolu işbirliğinin her geçen gün arttığını belirten Karaman, Fransız firmalarının Türkiye'deki hızlı tren setlerinin bakımını ve Eskişehir-Balıkesir sinyalizasyon projesinin yapımını üstlendiğini hatırlattı. Karaman, demiryollarındaki işbirliğinin iki ülke ilişkilerine de olumlu yansıdığını kaydetti.
.

Fransız Büyükelçi Bili ise ülkesinin, demiryolu alanındaki işbirliğini, Fransız Ulusal Demiryolu Şirketi SNCF ve demiryolu alanında faaliyet gösteren diğer şirketleri kanalıyla Türkiye'de devam etmekte olan YHT hatlarının yapımı ve YHT işletmeciliği konusunda  başta tren setleri yapımı, bakımı, kiralanması gibi alanlarda geliştirerek artırmayı arzu ettiğini ifade etti. Bili, Fransız Ulusal Demiryolu Şirketi Başkanı Guillaume Pepy'nin TCDD ile, hem kısa vadede (tren kiralama (leasing)) hem de uzun vadede ( tren seti imalatı vb) yapılabilecek işbirliğinin şekil ve kapsamını görüşmek üzere bu yılın Eylül ayında Türkiye'ye bir ziyarette bulunmayı istediğini açıkladı. TCDD Genel Müdürü, Karaman, Fransız Ulusal Demiryolu Şirketi Başkanı'nın ziyaret talebi ile ilgili bilgiyi memnuniyetle karşıladı.
.

Fransız Büyükelçi ayrıca SNCF'e bağlı taşıma sistemleri tasarlayıcısı ve geliştiricisi şirketin Eylül ayına kadar Ankara'da ofis açacağını bir diğer Fransız firmanın ise Orta Doğu ve Afrika departmanını İstanbul'a taşıdığını söyledi.
.