EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GÜNEY- DOĞU AVRUPA DEMİRYOLLARI GRUBU (SERG) BÜKREŞ

 

37. SERG Genel Müdürler ve Asistanlar Grubu Toplantısı Bükreş'te yapıldı. Kuruluşumuz  Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN tarafından temsil edildi. Toplantı; kuruluşumuz  dışında CFR Calatori (Yolcu), CFR Marfa (Yük), CFR S.A (Altyapı), BDZ- EAD (İşletme), NRIC (Bulgaristan Altyapı Kuruluşu), Sırp Cumhuriyeti (Bosna Hersek içerisinde bir Federe Devlet) ve Moldova İdareleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

İsmet DUMAN, Yüksek hızlı demiryolu altyapı projeleri, MARMARAY, TCDD'nin  2023 hedefleri ve yeniden yapılanma konularını içeren bir sunum yaptı. Kuruluşumuzun hızlı tren altyapı yatırımları ve projeleri takdirle karşılandı. Sunum sonrasında Duman'a,  katılımcı şebeke temsilcileri tarafından birçok soru yöneltildi. SERG Bölgesi'nde yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan tek şebeke olma özelliğine sahip olan Kuruluşumuzun diğer ülke demiryolu şebekeleri tarafından örnek alındığı ve takip edildiği katılımcılar tarafından  dile getirildi.

SERG, Balkan Ülkeleri Demiryolları arasında demiryolu taşımacılığı alanında işbirliğinin geliştirilmesi, sorunların üst düzey yöneticiler tarafından çözümlenmesi amacıyla 1989 yılında Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) bünyesinde özel bir grup olarak Balkan Ülkeleri Demiryolları Genel Müdürler Grubu adıyla kuruldu.

Grubun BDZ EAD (Bulgaristan Demiryolları), CFARYM (Makedonya Demiryolları), CFR SA (Romanya Demiryolları), CFR Calatori (Romanya Demiryolları Yolcu Taşımacılığı Şirketi), CFR Marfa (Romanya Demiryolları Yük Taşımacılığı Şirketi), HSH (Arnavutluk Demiryolları), NRIC (Bulgaristan Demiryolları Altyapı Şirketi) ve TRAINOSE'nin de (Yunanistan Demiryolları) aralarında olduğu 16 üyesi bulunuyor.

Kuruluşumuzun başkanlığını yürüttüğü SERG Yük Grubu toplantısı Eylül 2013'te İstanbul'da, Yolcu Grubu toplantısı Eylül 2013'te Üsküp'te ve Altyapı Çalışma Grubu Eylül 2013'te Sofya'da yapılacaktır.

Gelecek SERG Asistanlar ve Genel Müdürler toplantısı ise 2014 yılında Sırbistan'da gerçekleştirilecektir.

.