EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GÖNÜL KÖPRÜSÜ ELÇİLERİ YHT İLE ANKARA'DAN UĞURLANDI

 

“Gönül Köprüsü” Elçileri YHT ile Ankara'dan Uğurlandı…

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nca gerçekleştirilen “Gönül Köprüsü” projesi kapsamında belirlenen öğrenciler, Selanik'e gitmek üzere, 9 Temmuz 2010 tarihinde Ankara Gar'dan düzenlenen törenle YHT ile uğurlandılar.

 

2008 yılında başlayan ve ilk yurt dışı seyahatini Selanik'e yapacak olan öğrenciler için  yapılan uğurlama töreni; Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek, Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretim Genel Müdürü Murat Bey Balta ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ile “Gönül Köprüsü” projesinde yer alan öğrenci, öğretmen ve Demiryolcuların katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Civelek: “Bu yolculuğun, komşularımızla da “Gönül Köprüsü” kurmasını diliyorum”

 

Altındağ Halk Eğitim Merkezi Seymenler ekibi ve Keçiören Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin de yer aldığı törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek, 3 yıldır gerçekleştirdikleri “Gönül Köprüsü” projesiyle gençler arasında barış, kardeşlik ve dostluk bağları oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

 

Projeyle, Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bütün bölgelerimizde yaşayan gençler arasında gönül bağları kurduklarını ifade eden Müsteşar Civelek, proje kapsamında bu yıl ilk defa gerçekleştirecekleri yurt dışı gezisi Atatürk'ün doğduğu yer Selanik' e olacağını kaydetti.

 

Civelek, “Bu yolculuğun, Atatürk' ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' ilkesi doğrultusunda komşularımızla da Gönül Köprüsü kurmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Apaydın: Yenilikçi Demiryolları ile geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz

 

Törende konuşan TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ise TCDD olarak bu projeyi gönülden desteklediklerini söyledi.

 

 Apaydın, Yüksek Hızlı Tren başta olmak üzere yapımları devam eden şehiriçi ve şehirlerarası modern yolcu taşımacılığı ve diğer projelerle, demiryolcular olarak artık geleceğe daha emin adımlarla ilerlediklerini, “Yenilikçi Demiryolları” ile bu yeni yolculuk serüveninde, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak gerçekleştirdikleri sosyal ve kültürel projelerin de yer aldığını belirtti.

 

İsa Apaydın, bu çerçevede; Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Ankara'dan Van'a ve Almanya'ya kadar uzanan uzun bir güzergâhta “Tiyatro Treni” projesini, TCDD Vakfı işbirliğiyle de GAP özel tren seferleri düzenlediklerini,  yine Vakıf işbirliği ile ilk defa demiryolcu sanatseverlerden oluşan  “TCDD Türk Müziği Korosu”nu kurduklarını, en son TRT iş birliği ile 

“ Balkan Ekspresi” projesini hayata geçirdiklerini kaydetti.

 

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın, “2008 yılından beri ilk ve ortaöğretim sınıflarda okuyan öğrencilerin katıldığı ve ilk defa bu yıl yurt dışı gezilerinin de yer aldığı “Gönül Köprüsü” projesini, TCDD olarak gönülden destekliyoruz.” dedi.

 

10 Temmuz'da Selanik'e ulaşacak tren,  aynı gün geri dönecek

 

Törenin ardından öğrenci, öğretmen ve MEB görevlilerinden oluşan 255 kişilik grup, saat 11.00'de hareket eden Haydarpaşa bağlantılı yüksek hızlı trenle İstanbul'a uğurlandılar. 

Grup daha sonra, aynı gün Sirkeci Garı'nda, saat 20.00'de düzenlenecek olan törenin ardından Selanik'e hareket edecek. Proje kapsamında tren,  10 Temmuz 2010 tarihinde Saat 09:30'da Selanik'e ulaşacak ve aynı gün saat 21:00'de İstanbul'a hareket edecek.