EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GÜNEY KORE BÜYÜKELÇİSİ TCDD'Yİ ZİYARET ETTİ

Güney Kore'nin Türkiye Büyükelçisi Lee Sang Kyu, 18 Aralık 2013 tarihinde Ekonomi Ataşesi Jung Hee Uhm ile birlikte TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı makamında ziyaret etti.

 Ziyarette konuşan Genel Müdür Süleyman Karaman, Avrupa'daki bütün yüksek hızlı tren üreticilerinin Türkiye'de yüksek hızlı tren üretim fabrikası kurmak isteklerini dile getirdi. Karaman, Güney Kore ile Adapazarı'nda kurulan Hyundai Rotem Fabrikası'nın büyütülmesi ile ilgili yatırım planlarının da bir an önce gerçekleştirilmesini umut ettiğini söyledi.

Büyükelçi Lee Sang Kyu ise Hyundai Rotem Fabrikasının genişletilmesine ilişkin meydana gelen gecikmenin 2008-2009 ekonomik krizin etkilerinden kaynaklanabileceğini kaydederek, yine de konuyla ilgili Hyundai Rotem Başkanı ile görüşüp bilgi vereceğini vurguladı.

Güney Kore büyükelçisinin TCDD'nin yakın zamanda açacağı yüksek hızlı tren ihalesini gündeme getirmesi üzerine Genel Müdür Karaman, Türkiye'deki Kamu İhale Kanunu gereği yalnızca daha önce başka bir ülkede ticari işletimde çalıştırılmış bir trenin ihale kapsamında değerlendirmeye alınabileceğini ifade etti.

Ziyaret,  iki ülke arasında demiryolu sektöründeki işbirliğinin daha da geliştirilmesi yönündeki temennilerle sona erdi.