EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GAZİRAY İÇİN İMZA ATILDI'

“Gaziray”  için İmza Atıldı…

 

TCDD ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçecek olan Gaziray Projesi protokolü Ulaştırma Bakanı M.Habib Soluk'un da katıldığı törenle 16 Mayıs 2011 tarihinde Gaziantep'te imzalandı.


Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı M.Habib Soluk, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, milletvekilleri ve milletvekili adayları, ilçe belediye başkanları, resmi kurum ve kuruluş temsilcileri ile sanayiciler ve işadamları katıldı.

 

“Raylı sistemi emsallerine göre 10'da bire mal ettik”


Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik törende yaptığı konuşmada; dünyada çok hızlı bir raylı sistem rüzgarı estiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Biz de tren denilince, aklımıza nostaljik kara tren geliyordu. Bu karınca hızı ülkemize yakışmıyordu. Şimdi hızlı treni olan 8 ülkeden biriyiz. Bizim gelecek için hayallerimiz var. Raylı sistemi 45 milyon dolara malettik. Emsallerine göre 10'da bire mal ettik”.

 

“Demiryolları büyük bir ivme kazandı”

 

 

Ulaştırma Bakanı M. Habib Soluk, törende yaptığı konuşmada ulaştırma sektörünün nerden nereye geldiğini rakamlar vererek anlattı. Göreve başladıklarında bir değerlendirme toplantısı ile ulaşım sektöründe kısa, orta ve uzun vadeli programlar hazırladıklarını belirten Bakan Habib Soluk, demiryollarında büyük bir ivme yaşandığını dile getirerek, "Asrın projesi diye adlandırılan Marmaray ile demiryollarımız büyük bir ivme kazandı. Bu ivme süratle devam ediyor. Bir dönem demiryollarında talihsizlikler yaşandı. Gaziray'ın Gaziantep'e, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kazasız belasız hizmet vermesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

 

“ Gaziray, Gaziantep için Büyük bir şans”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, Gaziantep'in toplu ulaşım alanında İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra şanslı iller arasına katıldığını ifade ederek, şunları söyledi: "TCDD yönetimi ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisinden geçerek bugün imza aşamasına getirilen Gaziray, üç büyük kentimizde yapılan projeler gibi olacaktır. Bildiğiniz üzere, İstanbul'da Marmaray, Ankara'da Başkentray, İzmir'de ise bir bölümü tamamlanan Egeray projeleri başlatılmıştır. Marmaray'la, Asya ile Avrupa kıtaları Boğaz'ın 60 metre altından demiryolu ile birleştirilerek, iki kıta arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacaktır. Marmaray bittiğinde Yüksek hızlı tren hattı ve kentin diğer ulaşım ağları ile entegrasyon sağlanacak ve günde 1 milyon kişiye hizmet verilecektir. Sırada Gaziantep için Gaziray projesi var. Gaziray da, İzmir de olduğu gibi Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilecektir. Gaziray banliyö hattı Gaziantep'te yolcu yoğunluğunun yaşandığı Organize Sanayi Bölgesindeki Başpınar İstasyonundan başlayıp, Gaziantep merkezden geçerek Küçük Sanayi Bölgesindeki Mustafayavuz'a ulaşacaktır. Proje, 22 kilometre uzunluğa sahip olup, 15 istasyondan oluşmaktadır. En az 4 hattan oluşacak demiryolunun inşası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından, İstasyonlar ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır. Mevcut ve planlanan demiryolu hatlarıyla ve diğer ulaşım modları ile entegre olacak Gaziray'da ilk etapta günde 100 bin kişi taşınması hedeflenmektedir."

 

 

“ Gaziantepliler, YHT ile Halep'e Medine'ye Gidecek”

 

Karaman Gaziantep'e demiryolu yatırımlarının Gaziray'la sınırlı olmadığını  şu yatırımların yapılacağını belirtti:”Osmaniye, Adana, Mersin aksındaki demiryolu kısaltılarak, çift hatta çıkarılacak ve  rayotobüsleri sefere konulacak; Yapılacak varyantlarla, Mersin ve İskenderun limanları başta olmak üzere doğu ve kuzey doğu illerimize hatta  Orta Asya ülkelerine ulaşım   kısalarak, Gaziantep her yere  daha  yakın bir hale gelecek; Gaziantep, Yüksek Hızlı Tren hattıyla Halep'e Medine'ye bağlanacak;Ayrıca, Irak'la direkt demiryolu bağlantısı ile Gaziantep-Musul-Bağdat birbirine demiryolu ile  kavuşacak,   hat Basra ve Körfez Ülkelerine kadar ulaşacak; Gaziantep, GAP için de demiryolu kavşak noktası olacaktır. Bunların yanı sıra, Gaziantep mevcut demiryolu hattı, garlar istasyonları yenilenmekte, modernizasyonu yapılmaktadır. Böylece, 100 yıldır el değmemiş hatlar yenilenerek, tren hızlarını normal seyrine getirilmektedir.”

 

“ 1.5 milyon nüfuslu Gaziantep'e raylı sistem gerekli”

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ise, metropollerin en önemli sorunlarından birisinin ulaşım sorunu olduğuna dikkat çekerek, "Gaziantep'in şehir nüfusu giderek artıyor. Bugün 1,5 milyon nüfusu konuşuyoruz. 3 ay önce tramvay ulaşımını başlattık. Tam şehrin merkezinden geçen, cazibe merkezlerini kateden ulaşım hattı. Bu bir başlangıç. Bugün 5 vagonla günlük 30 bin kişi taşıyoruz. Bu sadece bir omurga, omurgayı yapmak yeterli değil, eller ve kollar da lazım. OSB'de çalışan 100 bin kişi şehrin güneyinde oturuyor. Her gün eski model araçlarla, şehrin ana caddelerini katederek bu insanlar şehrin kuzeyine gidiyor, akşam da geri dönüyor. Hem ciddi bir masraf, hem çevre problemi hem de zaman kaybı" şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey arasında, 2013 yılında tamamlanması planlanan Gaziray Projesi'nin protokolü imzalandı.