EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GAZETECİLER MEVLANA'NIN 'GEL' ÇAĞRISINA YHT İLE KULAK VERDİ

Gazeteciler Mevlana'nın “gel”  çağrısına YHT ile kulak verdi

Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, Hz. Mevlana'nın 738. Vuslat Yıldönümü törenlerine 13 Aralık 2011 tarihinde Yüksek Hızlı Tren'le (YHT) gitti. YHT'nin  konfor , hız ve güvenliğini tam not veren gazeteciler, vuslat törenlerinde duygu dolu anlar yaşadı. Mevlana Müzesini de gezen medya mensupları hem eski günleri yad edip hem de bol bol fotoğraf çektirdi.

Her yıl 10-17 Aralık tarihlerinde kutlanan Şeb-i Arus törenleri için Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyesi bir grup gazeteci YHT ile Konya'ya gitti. Sabah aileleriyle birlikte Ankara Garı'na gelen duayen gazeteciler, 09.30'da hareket etti. Medya mensupları, yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğu boyunca bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. YHT'nin hız, güvenlik ve konforuna hayran kalan usta kalemler, TCDD'nin çalışmalarından övgüyle bahsetti. Gazetecilerden Mustafa Yoldaş, Taner Dedeoğlu, Sümer Demir, Ertürk Yöndem ve Orhan Gürdil, YHT'yi umduklarının ötesinde rahat, konforlu ve güvenli bulduklarını ifade etti. YHT personelinin güler yüzü ve ilgisini ‘Demiryollarının değişen yüzü' olarak nitelendiren gazeteciler, “Rahat ve konforlu bir yolculuk yaptık. Personelin güler yüzü ayrıca dikkat çekiciydi. Artık seyahatlerimizde YHT'yi tercih edeceğiz. İstanbul ve Antalya hatlarının hizmete girmesi YHT'lere olan ilginin katlanarak artmasına sebep olacaktır.” dedi.

Neşeli bir yolculuğun ardından Konya'ya gelen gazetecilerin ilk durağı ‘Yeşil Türbe' olarak adlandırılan Mevlana Külliyesi oldu. Mevlana Müzesini gezen cemiyet üyeleri buradan vuslat törenlerinin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezine geçti. İçinde dünyanın en büyük kapalı sema salonu bulunan ve Mevlana felsefesinin dünyaya açılan penceresi olarak kabul edilen merkezde gazeteciler; Ahmet Özhan konserinin ardından  Mevlana'nın görüş ve düşünceleri üzerine yapılan konuşmaları dinledi. Semazenlerin gösterisiyle son bulan törenler, gazetecilere duygu dolu anlar yaşattı.

Mevlana diyarı Konya'dan tüm dünyaya barış mesajı veren gazeteciler, 19.30'da YHT ile Ankara'ya hareket etti.