EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GENEL MÜDÜR SÜLEYMAN KARAMAN MARMARAYDA

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Marmaray'da Yolcularla Sohbet Etti

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman 8 Kasım 2013 günü Marmaray'ın tüm istasyonlarında, trende  incelemelerde bulundu, yolcularla sohbet etti, onların sorularını yanıtladı.

Marmaray'da ilk günlerde büyük izdiham nedeniyle yaşanan aksaklıkların artık yaşanmadığını belirten Karaman, 13 Kasım 2013 tarihine kadar 15 gün süreyle ücretsiz taşıma yapılacak olan  Marmaray'da 10 dakika arayla 06.00 – 24.00 saatleri arasında günde 216 sefer yapıldığını, hafta sonları 350 bin hafta içi ise 300 bin vatandaşın taşındığını ifade etti.

Marmaray'ın tamamen devreye girmesiyle birlikte 42 istasyon ve yaklaşık 80 km'lik Gebze-Halkalı aksında  günde yaklaşık 1 milyon yolcu hedeflendiğini dolayısıyla devreye alınan 5 istasyon için 300-350 bin yolcu sayısının ciddi bir yoğunluk olduğunu, ancak TCDD'nin ve demiryolcuların başarıyla  Marmaray'ın işletmeciliğini yaptığını, ilk günlerdeki sıkıntıların artık azaldığını belirtti.

Marmaray için tüm senaryoların simüle edildiğini belirten Karaman, Marmaray tamamlandı, Projesine göre inşa eden firma bize güvenlik raporu verdi, Müşavir firma kontrol etti, inşa süresince  üniversitelerden de raporlar alındı. Bunlara ilaveten Bakanlığımız teknik uzmanları da sistemi kontrol ederek kabulünü yaptılar. Bütün bunların yanında Uluslararası Sertifika Kuruluşu TÜVSÜD Rail'den güvenlikli olarak işletilebilirlik raporu alındı. Kısaca dünyanın en önemli projesi dünya standardında bir dünya kenti olan İstanbul'a kazandırıldı.

“Buna benzer projeler dünyada var, ancak Türkiye'de ilk olması nedeniyle, alışma süreci yaşanıyor, yolcular Marmaray'ın denizin içinden geçtiğini sanıyor, hayır Marmaray karadadır.” diyen Karaman, Marmaray'da en iyi şekilde hizmet vermek, bilgi kirliliğini önlemek  için Marmaray'ın tüm özellikleri konusunda kamuoyunu en kısa zamanda bilgilendirmeye önem verdiklerini, vatandaşların Marmaray'ı kullandıkça bu projeden gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Karaman, “İstanbul'un altında Marmaray yepyeni bir dünyadır” dedi.