EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GENEL MÜDÜR YARDIMCIMIZ METİN AKBAŞ İNCELEMELERDE BULUNDU

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş ve beraberindeki heyet 11-12 Haziran 2020 tarihleri arasında Teşekkülümüzün 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı işyerlerinde incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Yardımcısı Akbaş, Adana Bölge Müdürlüğünde yatırımlar ve çalışmalar hakkında brifing aldı.

Bahçe Nurdağı Varyant projesi içerisinde yer alan, Türkiye’nin en uzun demiryolu tüneli olan ve halen yapımı devam eden inşaatı yerinde inceledi.

İncelemelerin ardından çalışmalar ile ilgili bilgi alan Akbaş, projenin demiryolu taşımacılığına sağlayacağı faydaları değerlendirdi. Tünelin ve varyantın, mevcut hat kapasitesinin dört katına çıkmasını sağlayacağını, bu sayede demiryolu taşıma payının artacağını belirtti. Ayrıca mevcut güzergâhtaki mesafenin kısalması sonucu iki istasyon arasındaki yolcu trenlerinin seyir süresinin 60 dakikadan 10 dakikaya düşeceğini söyledi. Bu hattın elektrikli hale getirilmesiyle, trenlerin çevre dostu özelliğinin öne çıkacağını, bununla beraber çevrenin korunmasına katkı sağlayacağının altını çizdi.

Bahçe Nurdağı projesinin ardından Akçagöze - Başpınar Varyant projesinin tamamlanmış olan alt yapı çalışmalarını da inceleyen Genel Müdür Yardımcısı inşaat çalışmalarının son durumu hakkında bilgi aldı.

Akçagöze - Başpınar Varyantının yürütülen önemli bir demiryolu altyapı projesi olduğunu belirten Akbaş, bu proje tamamlandığında mevcut güzergâhın 27 kilometreden 11 kilometreye düşeceğini, altyapı iyileştirmesi sonucu trenlerin işletme hızının da 60 kilometreden 160 kilometreye çıkıp, hem hızlı hem de konforlu bir seyahatin mümkün olacağını ifade etti.

Teşekkülümüzle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürütülen Gaziray Projesi güzergâhını da inceleyen Akbaş, Gaziantep’ in trafiğine olumlu katkı sağlayacak Gaziray Projesinde çok önemli ilerlemeler sağlandığını, proje kapsamında imalatları yapılan birçok sanat yapısının tamamlandığını aktardı. Elektrikli ve sinyalli olarak hizmet verecek olan Gaziray, kent içi ulaşıma sağlayacağı katkılarla Gaziantep halkına rahatlık ve konfor getirecek. Bir an önce tamamlanıp hizmete verilmesi için gece gündüz çalışıyoruz diye konuştu.

İncelemelerin ardından Gaziantep Valisi Davut Gül’ü ziyaret eden Genel Müdür Yardımcısı Akbaş, Adana ile Gaziantep arasında devam eden hızlı tren projeleri, Gaziray projesi hakkında bilgi verdi.

Vali Davut Gül ise TCDD tarafından bölge için çok önemli projelerin başarıyla yürütüldüğünü, bu projelerin katma değeri yüksek projeler olduğunu ifade ederek en kısa zamanda tamamlanması temennisinde bulundu.

Gaziantep’ teki temasları kapsamında Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş, Genel Sekreter Sezer Cihan ile bir araya gelerek Gaziray projesi kapsamında yapımı tamamlanan banliyö duraklarının etrafındaki çevre düzenlemesi ile Gaziray deposunun ortak kullanılmasını değerlendirdi. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (GASKİ) Hüseyin Sönmezler ile de görüşen Akbaş, bu proje kapsamında yapılan 4800 metrelik tünel inşaatının GASKİ altyapısına etkileri ve alınacak tedbirler hakkında görüş alışverişinde bulundu.