EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GENEL MÜDÜRÜMÜZ SÜLEYMAN KARAMAN IN MESAJI

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

 

157 yıllık demiryolu tarihinde çok önemli günleri sizlerle birlikte yaşıyoruz. Öncelikle 10 yıldır sizlerle birlikte çalışmaktan, kendimi en az sizler kadar demiryolcu hissetmekten büyük bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek isterim.

 

10 yıllık süreçte sizlerle birlikte pek çok ilke imza attık. Sadece demiryolcuların değil, sadece demiryollarının değil, ülkemizin de yüzünü ağartan pek çok şeyi sizlerle birlikte gerçekleştirdik. Çocuklarımıza anlatacak, gelecek nesillere bırakacak pek çok şeyi demiryollarının 157 yıllık birikimine birlikte armağan ettik.

 

Yüksek Hızlı Tren hatlarını birlikte yaptık, birlikte işletmeye aldık.

 

Mevcut yollarımızı birlikte yeniledik. Yerli bir demiryolu endüstrisinin tohumlarını birlikte attık.

 

Kent içi raylı sistem projelerinden blok trene, Modern İpek Demiryolu'nun inşasından gar ve istasyonların yenilenmesine, demiryollarının kültürel mirasına sahip çıkılmasına, yerli tren setleri üretiminden üretim merkezlerinin demiryoluna bağlanmasına, hatların sinyalli ve çift hatlı hale getirilmesi projelerine varıncaya kadar, bizden önce 60 yılda hayal olan onlarca hizmeti ve yatırımı birlikte gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz.

 

Birlikte demiryollarını ayağa kaldırmanın heyecanını, sevincini yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

 

Bu süreçte devletimiz bize hiç olmadığı kadar destek verdi. Sayın Bakanımız demiryollarının her şeyiyle yakından ilgilendi, ilgilenmeye devam ediyor.

 

Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkındaki Kanun da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilerek yasalaştı.

 

Gerek kanun tasarısı hazırlanması sürecinde, gerekse yasalaşma sürecinde kanunun metninde ve özünde olmayan  şeyler sanki kanunda varmış gibi, demiryolları özelleşiyormuş gibi bir algı oluşması biz demiryolcuları ziyadesiyle üzdü.

 

Değerli arkadaşlar,

 

Bu bir özelleştirme yasası değildir. Hiçbir şekilde demiryolları özelleşmiyor. Demiryollarının statüsü değişmediği gibi hiçbir demiryolcu arkadaşımın işi, statüsü ve yeri de değişmiyor. Sadece özel sektörün bizim yollarımızda, bizim trafik sitemimiz içerinde, gerekli altyapı kullanım ücretini ödeyerek taşıma yapmasına imkan sağlanıyor. Bu yasayla demiryoluna devlet desteğinin artarak sürmesi de yasal güvenceye kavuşuyor.

 

Avrupa Birliği ülkeleri ve demiryolu gelişmiş ülkelerin tamamı bu serbestleşmeyi sağladı. Demiryolu İdaresi, Bakanlığımız bütün sivil toplum örgütlerimizin, uzmanlarımızın görüşlerini alarak yasa tasarısını hazırladığı halde ve yasanın içeriğinden haberdar olduğu halde, bazı demiryolu sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların, demiryolları özelleşiyor/satılıyor diyerek bilgi kirliliği oluşturmalarının ve zihinleri karıştırmalarının, bunu tren durdurmaya teşebbüse kadar götürmelerinin hiçbir dayanağı yok.

 

Çünkü bir satılma ve özelleşme söz konusu değil…

 

Ben internet sitemizde de yer alan kanun metnini bütün arkadaşlarımızın okumalarını, söylentilere ve yanlış yönlendirmelere pirim vermemelerini özellikle rica ediyorum.

 

16 Nisan Günü bazı sendikaların tren durdurma eylemine prim vermeyerek  insanımızın ulaşım özgürlüğü, demiryollarımızın imajı, trenlerin yürümesi için ayrıca gayret gösteren çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

 

Biz büyük bir aileyiz arkadaşlar… Sevgimizin, samimiyetimizin, demiryollarına sahip çıkma sevdamızın dedikodu ve yalan yanlış bilgilerle zedelenmesi sadece Genel Müdür olarak beni değil, bütün demiryolcu arkadaşlarımı üzer.

 

Buna müsaade etmeyeceğinize inanıyor, sizlerle gurur duyduğumu ifade ediyorum. En zor koşullarda bile treni yürütmek için, tekeri döndürmek için her türlü özveriden kaçınmayan demiryolcular geçmişte nasıl demiryollarına sahip çıkmışlarsa, bugün ve gelecekte de demiryollarının gelişmesine aynı fedakarlıkla katkıda bulunacaklardır. Sizlere güveniyorum.

 

Yolunuz/yolumuz açık ve aydınlık olsun.

 

                                                                       Süleyman KARAMAN

                                                                       Genel Müdür