EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
GSM OPERATÖRLERİ, DEMİRYOLU ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ

GSM OPERATÖRLERİ, DEMİRYOLU ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman;”Yeni nesil iletişim hizmetleri insanların hayatlarını nasıl değiştiriyor ve dönüştürüyorsa, yeni nesil demiryolu ulaşım hizmetleri de benzer etkileri oluşturmaktadır.”

 

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattında kesintisiz ses ve mobil internet hizmeti sunulabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinasyonunda, TCDD, Turkcell, Avea, ve Vodafone arasında 3 Kasım 2011 tarihinde bir protokol imzalandı.

 

TCDD Ankara Gar VIP Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun ACARER, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun ÇATALTEPE ,Avea Genel Müdür Yardımcısı Kadir BAYSAN ve Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Suat SÜER  katıldı.

 

Protokola göre; bu yıl sonuna kadar TCDD Genel Müdürlüğü'ne ait sekiz kule üzerine kurulacak GSM/3G altyapısı ile Ankara-Konya YHT hattında kesintisiz iletişim hizmeti sunulacak.

 

Böylece YHT yolcuları, seyahat ederken kesintisiz cep telefonu görüşmesi yaparken kaliteli internet bağlantısı kullanabilecek. Mevcut altyapı ile kapsama sağlanamayan alanlarda Mayıs 2012 tarihine kadar gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanacak. Proje sonunda Ankara-Konya YHT hattının tamamında kesintisiz iletişim sağlanacak.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun ACARER törende yaptığı konuşmada, “Bu proje bir başlangıçtır. Demiryollarında yolcu sayısı her geçen gün artıyor.  Bu yönüyle demiryolu önemli bir ulaşım alternatifi oluyor. İnsanlar hızlı trende ya telefonla görüşüyor yada internet kullanıyor. Bu noktada Bakanımız hızlı tren güzergahlarından başlayarak, tüm hatların kapsama alanına alınmasını istedi. Bu noktada GSM operatörleri Bakanlık ve TCDD ilgilileri bir araya geldi. Demiryolları tüm altyapısını kullanıma açtı. Cazip kira geliriyle hizmete sundu. Ankara-Konya YHT hattının ardından diğer güzergahlarda da demiryolu ve mobil operatörlerin işbirliğiyle kesintisiz iletişim sağlanacak.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN ise, Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine başlanmasıyla birlikte kesintisiz haberleşmenin sağlanması amacıyla demiryolu güzergahında GSM-R sistemi kurulduğunu vurgularken, “GSM-R altyapısının ortak kullanımıyla;  mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu her imkân yüksek hızlı tren hatlarımızda hayata geçmektedir” dedi.

 

Bu protokolle yüksek hızlı tren hatlarında yüksek hızlı iletişim dönemi başladığını müjdeleyen Karaman, Yeni nesil iletişim hizmetleri insanların hayatlarını nasıl değiştiriyor ve dönüştürüyorsa, yeni nesil demiryolu ulaşım hizmetleri de benzer etkileri oluşturmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümü olan 2023 yılına kadar ulaşım sektörüne yapılacak yatırımların büyük bölümünün demiryollarına ayrılması bu gelişmeleri daha da hızlandıracaktır” dedi.

 

2009 yılında hizmete giren Ankara-Eskişehir ve geçen yıl hizmete giren Ankara-Konya YHT ile birlikte yeni bir demiryolu ulaşım kültürünün oluştuğuna dikkati çeken Karaman, YHT'lerle birlikte algılar ve alışkanlıkların değiştiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Demiryollarında telefon sistemi zaten var. GSM operatörleri, bizim baz istasyonlarını kullanacak ve eksikliklerini tamamlayarak YHT'lerde cep telefonun çekmesi için çalışma yapacaklar." Karaman, demiryolu teşkilatında 87 telefon santraline bağlı 17 bin 340 aboneye haberleşme hizmeti sunulduğunu, toplam 46 merkezden yaklaşık 12 bin kilometrelik hattın haberleşmesinin sağlandığını kaydetti.

 

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun ÇATALTEPE'de projeyle hızlı internet ve hızlı ulaşımın bir araya geldiğini vurgularken, “Proje, kamunun, kamu hizmeti için özel şirketlerle çalışarak ne kadar güzel işler çıkarabileceğini gösterecek. Kamu özel işbirliği ile halkımıza daha kaliteli hizmet vereceğiz” dedi.

 

Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Suat SÜER ise karayolları kadar demiryollarının da hızlı trenlerle önem kazandığını belirttiği konuşmasında, “ Yapılan yatırımlarla demiryolunda yolcu frekansı artıyor.Gelecekte oluşacak ihtiyaca bu projeyle kısa sürede karşılık verme imkanı sağlanacak” dedi.

 

Avea Genel Müdür Yardımcısı Kadir BAYSAN: “ Çok kapsamlı, çok boyutlu güzel bir işbirliğine giriyoruz. Bu proje kamu-özel işbirliğinde üç operatörün bir araya geldiği bir uygulama. Tüketicinin hızlı trenle istediği yere en hızlı şekilde ulaşırken, Avrupa'nın en iyi şebeke sistemiyle en kaliteli iletişi kurabilecek” dedi.