EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HÜRRİYET TRENİ ASYA TURUNU TAMAMLADI.

HÜRRİYET TRENİ ASYA TURUNU TAMAMLADI.

HAYDARPAŞA GAR'I TARİHİ BİR GÜN YAŞADI

Kars Gar'ında 1 Temmuz'da başlayan ve yaklaşık kırk günlük serüvenini tamamlayarak Haydarpaşa Gar'ına ulaşan Hürriyet treni Asya'daki bölümünü tamamladı.

Anadolu'yu karış karış gezerek trende yer alan aktiviteleri katılımcılara sunan ve uğradıkları istasyon/garlarda ilgi ile karşılanan "Hürriyet Hakkımızdır/Tren Özgürlüktür" treninin yaklaşık 10 bin km.'lik güzergahı sona erdi. İnsan Hakları Treni'nin yolculuğunun Asya kısmının son bulması üzerine, TCDD Genel Müdürlüğü ve Hürriyet grubu Haydarpaşa Gar'ında bir tören düzenlendi.İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve çok sayıda üst düzey bürokrat ve yönetici ile gazetecilerin katıldığı tören, izleyicilerin beğenisini kazandı.

Vali Muammer Güler, trenlerin toplumun büyük bir bölümünde çeşitli hatıraları beraberinde getirdiğini belirterek, trenlere olan ilginin gönüllerde yer ettiğini ve TCDD'nin bu alanda geniş çapta çalışmaları olduğunu söyledi. Vali Güler: "Hepimizin bildiği bir türkü var. Tren gelir hoş gelir odaları boş gelir. Ama bu tren hoş geldi de odaları çok dolu geldi. Odaları dopdolu. Demiryollarının konforuyla ve Hürriyet Gazetesi'nin o güzel misyonuyla insan haklarıyla dolu güzelliklerle buraya geldi" dedi.

  

Törene ev sahipliği yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, 10 bin km.lik tren turunda herhangi bir aksaklık meydana gelmemesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, küresel ısınmanın önüne geçmek için tren kullanımının artırılması gerektiğini söyledi. Karaman , " Tren turuna katılanlar; özellikle Ankara'dan sonra henüz devreye girmeyen ancak üzerinde hükümetimiz ve sayın bakanımızın da destek verdiği bir önemli olaya şahit oldular. Bu önemli konu, ülkemizin gelişmişliğine, çağdaşlaşmasına vesile olacak ve yakın bir zamanda milletimize kazandıracağımız mevcut hat güzergahları dışında "Hızlı Tren" hattının yakınından geçmiş olmalarıdır. Katılımcılar; hızlı tren hat inşası tamamlanmak üzere olan ve Eskişehir'e kadar uzanan yoğun çalışmaları çok yakından izleme imkanını yakaladılar. dedi.

TCDD'nin hemzemin geçitlerde meydana gelen bazı sorunlara değinen Karaman, "Yolculuğunuz boyunca alt geçitleri, üst geçitleri, hemzemin geçitleri gördünüz. Şimdi, geçitlerde karayolu araçları ile çarpışma olunca, "tren biçti" diye basına yansıyor. Tren hangi ulaşım aracının önüne çıktı. Yasalar, tren yolundan sonra "kim demiryolunu kesen yol yapmışsa önlemini de o alır" diyor. Böylesi olumsuzlukları gidermek açısından belediyelerimize ve ilgili kuruluşlara büyük görev düşüyor. TCDD olarak biz yeni yaptığımız hatlarda her türlü güvenlik önlemini alıyoruz, yasaların hilafına, görevimiz olmadığı halde hemzemin geçitleri korunaklı hale getiriyoruz. diye konuştu.

 

Törende söz alan Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, "Son 3 güne girdik. Yola çıkarken ki amacımız hak kavramını özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmaktı. 45 günde 38 il, 2 ilçe dolaştık. En az 250 bin kişiyle doğrudan temas ettik, atölye çalışmaları yaptık. 3 bin çocuk atölye çalışmalarına katıldı. 100 bin çocuğa kitap dağıtıldı" dedi.

Temmuz başında Kars'ta startı verilen trenin Haydarpaşa Gar'ına varan bölümünde 38 il ve iki ilçenin dolaşıldığı, 250 bin kişiye ulaşıldığını 100 bin çocuğa kitap dağıtıldığını bildiren Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da törende yaptığı konuşmada, "Trenin yolculuğu boyunca 75 saatlik film, 50 bin fotoğraf çekildi, sayısız haber yapıldı. Trenin dokunduğu tanıştığı okurlarla ve onların hayatlarıyla ilgili onlarca hikaye yazıldı. En kısa zamanda bu değerli malzemeleri, belgesel filmi ve sergisiyle de tekrar Türk halkıyla buluşacak. Bu tren Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna dostluk ağları ördü. Tüm Türkiye'de özellikle Anadolu'da sivil toplum ruhunu canlandırdı." Şeklinde konuştu.

Tren projesinin sembolik bir anlamının da olduğunu belirten Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ise, "Tren, bütün Cumhuriyet kuşaklarına öğretilen 7 Türkiye coğrafyasının koordinatları olan Edirne'den Kars'a kadar bütün Türkiye'yi kat etti. Türkiye'nin çok önemli iki kurumu yan yana geldi. Biri TCDD, biri Hürriyet Gazetesi. Çok coşkulu istasyonlardan geçtik. Trenin en büyük ziyaretçileri çocuklardı. Trene bir de oyuncak tren vagonu açtık. dedi.