EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HİÇ BİR ARIZA YOK, TRENLER SEFERLERİNE DEVAM EDİYOR

Bugün yolcu kabulüne başlanan Marmaray'da, olağanüstü ilgi ve yolcu yoğunluğu yaşanmaktadır.

 

Trene ilk defa binen yolcuların “acil durum” butonlarına basmaları sonucu tren durmaları yaşanmıştır.

 

Bu durum trenlerin zamanında duruş kalkışlarında aksamalara sebep olmaktadır.

 

Bu tür ve benzer konularda defalarca simülasyonları yapılan acil durum senaryoları uygulanmıştır.

 

Marmaray personeli, her türlü duruma karşı eğitimli olup, uygulanan senaryolarda herhangi bir güvenlik riski  bulunmamaktadır.

 

Ayrıca;

 

Bugün bazı internet haber sitelerinde yer alan iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1-  Sabah kısa süreli enerji kesintisi olmuş, ancak bu kesinti seferleri aksatmamıştır. Elektrik kesintisi dizinin peron başına yakın olduğu anda yaşanmıştır.

 

2- Tüp içerisinde 150 metre aralıklarla, mavi ışıklarla işaretli acil durum geçişleri bulunmaktadır. Benzer olayların tüp içerisinde yaşanması durumunda, yolcularımız diğer yoldaki trene alınabilecektir. Bugün böyle bir olay yaşanmamıştır.

 

3- KUMANDA MERKEZİ şu anda faaliyet gösteren 5 istasyon'daki her türlü elektronik sistemleri kontrol edecek şekilde kurulmuştur. Dolayısıyla, kumanda merkezinin ve elektronik sistemlerin yetersizliği iddiaları gerçek dışıdır.

 

4- Yolcu yoğunluğu beklenenin üzerinde olduğundan, yoğunluğu daha da artırmamak için Sirkeci istasyonunda duruş verilmemektedir.

 

5- Kazlıçeşme ve Haydarpaşa İstasyonlarında 9500'lük iki adet lokomotif ve iki adet acil müdahale aracı  hazır bulunmaktadır.

 

Yolcularımızın yoğunluğu dikkate alarak diğer yolculara yer açmak için mümkünse sürekli git-gel yapmamaları, ihtiyaçları ölçüsünde Marmaray'ı kullanmalarını bekler, saygılar sunarız.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.