EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HİCAZ DEMİRYOLU FOTOĞRAF SERGİSİ ANKARA GAR'DA

HİCAZ DEMİRYOLU FOTOĞRAF SERGİSİ ANKARA GAR'DA

Devlet Demiryollarının 152.kuruluş yıldönümü münasebetiyle ilki İstanbul Haydarpaşa'da düzenlenen ve buna paralel olarak Ankara Gar'da açılan Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi 23 Eylül 2008 günü düzenlenen törenle sanatseverlerin beğenisine açıldı.

TCDD Basın Danışmanı Mehmet ÖZÜLKER, Daire Başkanları, 2. Bölge Müdürü, Bölge Müdür Yardımcıları, bürokratlar ve çalışanların katıldığı sergi açılışına, basın mensuplarının ve yolcularımızın yoğun ilgisi gözlendi.

Sergiye ev sahipliği yapan kuruluşumuz adına söz alan Basın Danışmanı Mehmet ÖZÜLKER açılışta yaptığı konuşmada: " Sultan II. Abdülhamit'in stratejik açıdan çok önemli bulduğu ve dönemin şartlarının getirdiği bütün olumsuzluklara rağmen yapımına 1900 yılında başlanılan ve 1908 yılında bitirilen hicaz demiryolu ile Haydarpaşa'dan kalkan tren Medine'ye kadar ulaşmayı başarmıştı. Bu hat, geçtiği topraklara sadece demiryolunu değil bereketi ve beraberinde sosyal ve kültürel olarak canlılığı da götürmüştür." dedi.

  

Fotoğraf sanatçısı Abdüsselam FERŞATOĞLU ise ; " Hicaz Demiryolu bölge toplumlarına büyük katkı sağlamıştır. Bu demiryolu Ortadoğu'nun can damarı olurken, bugünkü Türk Demiryollarının temelini oluşturan projedir. Alman mühendislerin teknik bilgileri ile Hicaz Demiryolu müslüman işçilerin çalışmaları ve gayretleri ile yapıldı. Tren makinistleri denizcilerden yetenekli olanlardan seçilerek ikmal edildi ve gelişerek TCDD altyapısını oluşturdular. Demiryolu geçen bu coğrafya'nın ihya edilmesi ile barış ortamı sağlanacaktır. Temennimiz Hicaz Demiryolu'nun yeniden canlanması ve faal hale gelmesidir " dedi.