EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARI 100. YIL FOTOĞRAF SERGİSİ ADANA

Hicaz ve Bağdat Demiryolları'nın 100. Yılı Fotoğraf Sergisi Adana'da Açıldı

TCDD, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin işbirliğiyle düzenlenen "Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı" konulu fotoğraf sergisi, Ankara'dan sonra Adana Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi'inde açıldı.

Serginin açılış töreninde konuşan Adana Valisi İlhan Atış, sergiyi Adana'da misafir etmekten mutluluk duyduklarını belirterek;  “Bu sergilerin tüm Türkiyemizde devam etmesini diliyorum. Dostluğumuzun simgesi olan demiryoluyla ticari işbirliğimizin daha da güçlenmesini temenni ediyorum." dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz ise, serginin Türk ve Alman ortak projesi olarak gerçekleştiğini, iki ülkenin uzun bir ortak tarihi geçmişinin bulunduğunu vurgulayarak; “ 100 yıl önce inşa edilen Hicaz-Bağdat Demiryolu  günümüzde de önemini devam ettirmektedir. Adana Garı,  İstanbul Haydarpaşa Gar'ı gibi Türk-Alman dostluğunun bir simgesi halinde ayakta kalmıştır.” şeklinde konuştu.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek de, bazı tarihi olayların toplumların üzerinde unutulmaz etkiler bıraktığını ifade ederek şunları söyledi; “Hicaz-Bağdat Demiryolları bugün hala önemini korumaktadır. Demiryolu, tamamen yerli sermayenin ve milli işgücünün ortaya koyduğu, o dönemde hayalleri zorlayan, bugün ise hayranlık uyandıran bir projedir. Bu sergiyle, doğu ile batı arasında stratejik bir konumda olan Türkiye'nin hala önemli yolların geçtiği bir koridor olduğunu vurgulamak istedik.”

Melek, ayrıca  Hicaz-Bağdat Demiryolları'nın yapımında Türk halkının gösterdiği maddi ve manevi fedakârlığın yanında, Alman teknolojisinin de büyük payı bulunduğuna dikkat çekti.

Sergi 30 Ekim 2009'a kadar açık kalacak.

Diğer taraftan, Alman ve Türk işçilerin demiryolu inşaatında birlikte çalıştığı, tarihi öneme sahip yerlerden Belemedik'e bir gezi düzenlendi.