EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARININ 100 YILI FOTOĞRAF SERGİSİ ERZURUM DA

Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı Fotoğraf Sergisi  Erzurum'da… 

 

TCDD, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü  ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde düzenlenen ''Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı Fotoğraf Sergisi”, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen, TCDD Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Özülker ve çok sayıda konuğun katılımıyla, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi'nde 26 Ocak 2011 tarihinde açıldı. 

 

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Türkçe olarak yaptığı açılış konuşmasında, Erzurum'un, Türkiye'deki demiryolu ulaşımında, Kafkas devletlerine bağlantısı nedeniyle büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

 

Almanya ve Türkiye'nin, uzun ortak bir tarihi paylaştığını kaydeden Cuntz, şunları kaydetti: ''Geçmiş yüzyıllarda ortak başarılar ve başarısızlıklar oldu, aydınlık ve karanlık dönemlerden birlikte geçildi. 100 yıldan daha fazla geçmişe sahip olan Hicaz ve Bağdat Demiryolunun inşaatı bana göre, birlikte neler yapabileceğimizin bir sembolüdür. Günümüzde bir altyapı projesi olarak adlandıracağımız bu demiryolu, bugün halen kullanılan bağlantıları ve güzergahıyla o dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda yeni ulaşım aracıydı. Yapıldığından beri güzergahı üzerinde bulunan ülkelerin ekonomik ve kültürel gelişimine önemli katkısı bu sergiyle kutlanmaktadır.''

 

Ayrıca, bugün komşular ve dostlar arasında yoğun işbirliğine imkan veren ticaret alanları oluşturulduğunu anlatan Cuntz, Türkiye'nin son dönemlerde büyük adımlar atarak, doğudaki komşuları Azerbaycan ve Gürcistan ile büyük bir demiryolu projesi yarattığını vurguladı.

 

Büyükelçi Cuntz, ''2012'de itibaren Kars, Ahılkelek, Tiflis ve Bakü arasında işleyecek trenler sadece Türkiye ile komşularını birbirine yaklaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda Avrupa kıtasıyla karayolu bağlantısını da büyük ölçüde iyileştirecektir. Ermenistan ile demiryolu bağlantısının tekrar canlanması ve sınırların açılması ne kadar güzel olur'' diye konuştu.

 

Büyükelçi Cuntz, şöyle devam etti:

 

''Sergi bizlere teknolojik işbirliği alanında Alman-Türk ortaklığının başlangıcını hatırlatsın istiyoruz. Sergilenen fotoğraflar bize demiryolu hattının hangi zorluklarla inşa edildiğini ama aynı zamanda Alman ve Türk insanının buharlı lokomotiflerden büyülendiklerini ve modernliklerine hayran kaldıklarını göstermektedir. Hicaz ve Bağdat Demiryolları tarih boyunca aramızda ne kadar çok bağ olduğunu hatırlatmaktadır.'' dedi.

 

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu da, açılan sergi için teşekkür ederek, serginin sanatsal yönüyle tarihe ışık tuttuğunu ifade etti. 

 

TCDD Basın Müşaviri Mehmet Özülker de, Demiryollarının mihenk taşlarından olan Hicaz ve Bağdat hatlarının bu sergiyle bir kez daha genç kuşaklara sunulmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu,  bu sergiye emek veren herkese teşekkür ettiğini belirtti.

 

''Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı Fotoğraf Sergisi” Erzurum Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin büyük beğenisini toplarken, serginin diğer kentlerde de özellikle Trabzon'da açılması için talep geldi.