EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARININ 100. YIL SERGİSİNİN 4. DURAĞI KONYA

“Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı” Fotoğraf Sergisi Dördüncü Durağı Konya'da …

 

 

 

TCDD, Basın - Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile hazırlanan, “Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı” konulu fotoğraf sergisinin dördüncüsü, Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi sergi salonunda 28 Nisan 2010 tarihinde açıldı.

 

Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. yılı Fotoğraf Sergisi'nin açılışına, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Eckart CUNTZ, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Özyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, TCDD Basın Müşaviri Vekili Arif Orhan Uğur, Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü Zeliha Yeşil Doğan, öğretim üyeleri, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

 

 

Serginin açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, `İki ülke arasında günümüze kadar devam eden ilişki, AB sürecinde de sıklaşarak devam etmektedir. Almanya`yı bu süreçte her zaman yanımızda görmek istiyoruz.` dedi.

 

 

Serginin Türk ve Alman ortak projesi olarak gerçekleştirildiğini belirten Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz ise Türkçe olarak yaptığı konuşmasında, `Bağdat demiryollarının başladığı yer olan Konya`da bu serginin açılıyor olmasından büyük mutluluk duyuyorum. İki ülkenin uzun bir ortak tarihi geçmişi var. Bu nedenle 100 yıl önce inşa edilen Hicaz-Bağdat Demiryolu`nun da tarihi önemi bulunmaktadır.` diye konuştu.

 

 

Medeniyetlerin buluştuğu bir kent olan Konya`da böyle bir serginin açılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Hicaz-Bağdat demiryollarının bugün hâlâ önemini koruduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin artırmasında önemli rol oynadığını söyledi.

 

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ise, `Bu denli anlamlı bir sergiyi üniversitemizde açmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu tür kültürel etkinlikler iki ülkenin hem kültür hem de ekonomik anlamda işbirliğini artıracaktır.` şeklinde konuştu.

 

 

Sergi açılışı öncesinde Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret eden Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Eckart CUNTZ, ziyaretin ardından Alman mimar ve mühendisler tarafından inşa edilen tarihi Konya Tren Garı'nı gezdi. Yetkililerden bilgi alan Cuntz, şuan personel yatakhanesi olarak kullanılan 3 katlı tarihi binanın balkonundan tren garını izledi. Alman yapıtı binaları dikkatle inceleyen Büyükelçi Cuntz, tren garı girişindeki tarihi lokomotife binip hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Sergide; Alman fotoğraf sanatçısı Peter HEİGL tarafından derlenmiş tarihi fotoğraflar, Dr. Jürgen FRAZNKE'nin 2000 yılında demiryolu güzergahı boyunca yaptığı gezide çektiği fotoğraflar ile Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve TCDD arşivlerinden temin edilen toplam 230 fotoğraf yer alıyor.

 

 

Ankara, Adana ve İstanbul'da büyük ilgi toplayan sergi, Selçuk Üniversitesi'nde 9 Mayıs 2010 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.