EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARININ 100. YILI FOTOĞRAF SERGİSİ GAZİANTEP

HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARININ 100.YILI FOTOĞRAF SERGİSİ GAZİANTEP'TE...

 

TCDD, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Almanya Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen "Hicaz ve Bağdat Demiryolları'nın 100 Yılı Fotoğraf Sergisi” 27 Eylül 2010 tarihinde Gaziantep'te açıldı.


Serginin açılışına, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, İslahiye Kaymakamı Resul Kır, TCDD Genel Müdürlüğü Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Özülker, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.


Açılışta konuşan Vali Süleyman Kamçı, "Başbakanımız başta olmak üzere Hicaz Demiryolu'nun yapılması gerektiğine hepimiz inanıyoruz. Belki biraz zaman alacak ama 5-10 yıl içerisinde bu yüzyıl önceki demiryolunun yapılacağına inanıyorum. İnşallah bu, onun için ilk adım olur. Bu güzellikleri tekrar yaşamış oluruz. Ortadoğu ile bağlantılarımız ve ilişkilerimiz daha da pekişir. Sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ise serginin Genel Müdürlük olarak yaptıkları ana faaliyetlerin yanında kültürel etkinliklerden birini oluşturduğunu söyledi. Karakaya, "Hicaz Demiryolları'nın 100. yıl anısına başlatılan bu proje çok büyük ilgi çekti. Umarım bu sergi anılarda güzel bir iz bırakır" diye konuştu.


Sergi, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz'un gönderdiği mesajın okunmasının ardından açıldı.


Sergide Alman tarihçi Peter Heigl tarafından derlenmiş tarihi fotoğraflar, Nürnberg Alman Demiryolları Müzesi Müdürü Dr. Jürgen Franzke'nin 2000 yılında demiryolu güzergahı boyunca yaptığı gezide çektiği fotoğraflar ile T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü arşivlerinden temin edilen fotoğraflar yer alıyor.

 

Temmuz 2009'da Ankara'daki açılısından sonra Ankara'da muhtelif yerlerde ve Adana, İstanbul Haydarpaşa Garı ve Konya'da gösterilen sergi yoğun ilgi görüyor.