EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HÜRRİYET HAKKIMIZDIR, TREN ÖZGÜRLÜKTÜR TRENİ 3. KEZ YOLA ÇIKTI'


“HÜRRİYET HAKKIMIZDIR, TREN ÖZGÜRLÜKTÜR” TRENİ  3. KEZ YOLA ÇIKTI…

 

 

 

 “Hürriyet Hakkımızdır, Tren Özgürlüktür” Treni, 10 Mayıs 2011'de Ankara Gar'da düzenlenen törenle üçüncü kez yola çıktı.

Törene, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, gazeteciler, demiryolcular  ve vatandaşlar katıldı.

 

Sabancı: “Trenin Rotası Haklar ve Özgürlükler”

 

Tören, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancının açılış konuşmasıyla başladı.    Sabancı konuşmasına ‘'Bugün buradan bir tren kalkıyor ama 97 yıl önce de başka bir şehirden bir gemi kalktı. Bu geminin yolu kısa ama üstlendiği misyon uzundu. İçindeki olağanüstü yolcu Mustafa Kemal'di. Tarihin en önemli savaşını başlatmak için Samsun'a gitti'' sözleriyle başladı.

 

Sabancı, Cumhuriyet'in 10. yılında Atatürk'ün 10 yılda büyük işler başardığını belirtirken, ülkenin de demir ağlarla örüldüğünü vurguladı.

 

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Treni'nin de yolculuğuna Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık eden bu tarihi gardan başladığına dikkat çekerek, trenin ülkenin dört bir yanındaki, doğusunda batısında, kuzeyinde güneyinde yer alan istasyonlara uğrayacağını belirtirken, 'bu trenin yolculuğunda üniter devletin çağdaş tüm renklerini katedeceğini' söyledi.

 

Sabancı Hürriyet Treni'nin rotasının ise haklar ve özgürlükler olduğunu belirterek,  Trenin yolculuğu boyunca halkın yeni parlamentodan beklentilerini de ifade etme fırsatı bulacağını ifade etti.

 

Çiçek: “Çağımız Hürriyet Çağı”


Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise çağımızın hürriyet çağı, hak ve özgürlük çağı olduğunu belirterek, bölge ülkelerinde hak ve özgürlük arayışları olduğunu hatırlattı. Türkiye'de  hak ve özgürlük talepleri bulunduğuna dikkat çeken Çiçek, Hürriyet treninin seçim dönemindeki bu yolculuğunun önemli olduğunu belirtirken, buradan gelecek talep ve dileklerin yeni dönemde hükümetin yol haritasını oluşturacağını söyledi.

 

Soluk” Ulaşım Sektörünün 2023, 2035 ve 2050 Hedefleri Belli”

 

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk törende  yaptığı konuşmada, gelişmenin temelinin ulaşım ve iletişime bağlı olduğunu ifade ederek, bunların olmadığı yerde ne kültür ne de turizm olacağını söyledi. Hükümetin ulaşım sektörüne büyük önem verdiğinin altını çizen Soluk, 100 yıllık rüyamız Marmaray'la Hürriyet Treninin Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz olarak gidebileceğini belirtti.  Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım'ın göreve geldiğinde, bilim adamlarına Ulaşım Ana Stratejisini yaptırdığını, yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla 10. Uluslar arası Ulaştırma Şurası'nın gerçekleştirildiğini ve Türkiye'nin  ulaştırma  hedeflerinin kısa, orta ve uzun vadeli olarak belirlendiğini ifade eden Soluk, Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım'a da teşekkür etti. 2023, 2035 ve 2050 sonrası hedefleri ile Türkiye'nin  ulaşım ve iletişimde iddialı olduğunu vurguladı.

 

Karaman” Tren Yeniden Kültür Hayatımıza Hizmet Etmeye Başladı”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman konuşmasında;  Hürriyet Treni'nin 2008'de insan hakları, 2009'da çocuk hakları için yola çıktığını, bu yıl ise ''Türkiye ne istiyor?'' sorusuyla halkla buluşacağını söyledi. Trende bir çocuk tiyatrosu bulunacağını, ayrıca TCDD'nin Türkiye'de Cumhuriyet'in 100. yılındaki hedeflerini içeren bir vagonun da yer alacağını belirten  Karaman, ''Son yıllarda sosyal sorumluluk projelerinde tren öncelikli bir hal aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyada tek olan tiyatro vagonumuzla, yurtiçi ve Avrupa'da tiyatro turneleri düzenlenmiş,  Milli Eğitim Bakanlığı ile Yunanistan'a“ Gönül Köprüsü Treni”,  TRT ile “ Balkan Treni” sefere konulmuş, OPET'le Temizlik Rayında Projesi başlatılmış, UNİCEF ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile “Dostluk Treni”, Karaman Belediyesi ile “Türkçe Treni”, Akşehir'le “Nasreddin Hoca Treni”, Pakistan'a “ İyilik Treni”, Sağlık Bakanlığı ile “ Meme Kanserinde Erken Tanı Yaşam Kurtarır”  gibi pek çok konuda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilmiştir.” Dedi.

 

Karaman, halen Ankara-Eskişehir hattında çalışan hızlı trenlere yakında Konya'nın da ekleneceğini belirterek, ''Çok yakında Ankara'dan Konya'ya sadece 75 dakikada gitme imkanına kavuşacağız. Keza Ankara ile Sivas'ı 2 saate indirecek olan hızlı tren hattımızın da inşaatı başarıyla devam etmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te 10 bin yeni hızlı tren hattı yapılması, 4 bin de konvansiyonel hat yapılması hedefi sadece bizi değil tüm toplumu heyecanlandırmaktadır'' dedi.

 

Trenin ülkenin kalkınmasında da önemli işlevi bulunduğunun altını çizen  Karaman, ''Cumhuriyetin ilk yıllarında sinemayla, tiyatroyla, baloyla, piyanoyla, klasik müzikle tren sayesinde tanışan kentlerimiz bugün de sosyal sorumluluk projeleriyle dünyaya başka pencerelerden bakmayı öğrenmektedir.'' şeklinde  konuştu.

 

 

“Hürriyet hakkımızdır, Tren Özgürlüktür” treni, 25 demiryolu kentinde, “Türkiye ne istiyor?” sorusuna cevap arayacak, vatandaşların talepleri dinlenecek. TCDD bu tren için özel bir tanıtım vagonu hazırladı. TCDD tanıtım vagonunun bu yılki içeriği "Hedef 2023" olarak belirlendi ve vagon buna göre düzenlendi. Vatandaşları TCDD'nin gelişimi ve 2023 hedefleri hakkında bilgilendirmek üzere çeşitli görsel materyaller de hazırlandı.

Yolcularının arasında gazetecilerin, aydınların, uzmanların olduğu tren ayrıca, misafir olduğu kentlerde birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. TCDD'nin Tiyatro Vagonu'nda Çocuk Tiyatrosu, atölye çalışmaları, sergiler, seminerler, eğitimler, söyleşiler vb. etkinlikler de düzenlenecek. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu), Türkiye Futbol Federasyonu, Haklı Kadın Platformu da projeleriyle destek verecek. Ayrıca, “Aile İçi Şiddete Son!” Kampanyası” çerçevesinde muhtarlarla eğitim çalışması yapılacak.

Tren sırasıyla; Kayseri, Erzincan, Kars, Sivas, Samsun, Amasya, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Muş, Tatvan, Adana, Mersin, Konya, Afyon, Uşak, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Eskişehir'de konaklayacak. 6 Haziran'da Avrupa yakasına geçecek ve Kırklareli ile Edirne'ye gidecek. "Hürriyet Hakkımızdır Tren Özgürlüktür" treni, yolculuğunu 10 Haziran ayında İstanbul'da noktalayacak.