EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HALEP- MERSİN YOLCU TRENİ YAZ DÖNEMİ SEFERLERİNE BAŞLADI

Halep – Mersin yolcu treninin yaz dönemi seferine başlaması nedeniyle, Halep ve Mersin'de tören düzenlendi.  

 

Halep'teki törene, Türkiye Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci ve TCDD yetkilileri de katıldı.

 

Türkiye'nin Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci, Türkiye ile Suriye arasında başlayan iyi komşuluk ilişkilerinin özellikle vizenin kaldırılmasından sonra inanılmaz bir hızla ilerlediğini, mevcut sınır kapılarının artık iki kardeş ülkeye yetmediğini söyledi.

 

Buna alternatif olan çözümün de aslında yüz yıldan bu yana var olduğunu ve 1908 yılında yapılan demiryolu olduğunu kaydeden Keçeci, "Vizenin kaldırılmasından sonra sınır kapılarımız 24 saat esasına göre çalışmasına rağmen ihtiyaca cevap vermekte zorlanmaya başladı. Hükümetimizin de demiryolu ulaşımında adeta yeni bir çağ başlatmasıyla bu seferlerin başlatılması kaçınılmaz hale geldi. Türkiye, demiryolu ulaşımına cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardaki kadar önem verilmeye başlandı" dedi.

 

Altyapı çalışmaları için bazı yatırımların yapılması gerektiğini ve bu çerçevede Gaziantep-Çobanbey arasında yeni bir hat döşenmesi gerektiğini kaydeden Adnan Keçeci, bunun için fizibilite çalışmalarının başladığını söyledi. Bu çalışmaların tamamlanması ile Gaziantep Halep arasının 207'den 108 kilometreye ineceğini vurgulayan Keçeci, gerek Mersin-Halep, gerekse Antep-Halep hattının geliştirilmesi için Suriye ile tam bir işbirliği ve uyum içerisinde olduklarını ifade etti.

 

Suriye Demiryolları Genel Müdürü George Mokabari ise Türkiye Suriye arasında başlatılan demiryolu ulaşımının Mekke'ye kadar giden ve Abdulhamit döneminde yapılan demiryolu hattının yeniden devreye girmesi için bir başlangıç olduğunu ve stratejik bir önemi olduğunu söyledi.

 

Suriye olarak Türkiye aralarında gelişen kardeşlik ilişkileri çerçevesinde demiryolu ulaşımını çok ileriye taşımak istediklerini anlatan Mokarabi, bunun Avrupa Türkiye, İran, Irak ve Mekke arasında ulaşım sağlayacak bir projenin alt yapısı olduğunu kaydetti. Halep'te bu hatlarda kullanılacak vagon üretimi için bir fabrika kurma çalışmalarının başladığını haber veren Mokarabi, demiryolu ağının gelişmesi için her türlü yatırımı yapacaklarını söyledi.

 

Halep'ten trenle gelen heyeti Mersin Tren Garında, TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü ve Mersin Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan ile diğer yetkililer çiçeklerle karşıladı.

 

Köprülü” Türkiye ile Suriye arasındaki vizenin kalkması, tren olan talebi arttırdı.”

 

Köprülü, burada düzenlenen törendeki konuşmasında; demiryollarında son yıllardaki atılımlarla uzun yılların ihmalini ortadan kaldırma çabasında olduklarını belirtti. Köprülü, 2009 yılında Halep-Mersin arasında tren seferlerinin başlatıldığını, ancak, talep azlığı nedeniyle ara verildiğini, iki ülke arasındaki vize uygulamasının kalkmasıyla birlikte,  projenin yeniden hayata geçirildiğini söyledi.

 

Mersin-Halep tren seferlerinin haftada bir gün değil, sürekli hale getirme gayreti içinde olacaklarını vurgulayan Köprülü, “tren seferleri, her iki ülke vatandaşlarının daha da kaynaşmasını sağlayacak' dedi.

 

Suriye Demiryolları Hareket Müdürü İbrahim Khadro da ilk seferde 30 yolcu bulunduğunu, önümüzdeki günlerde yolcu sayısının artmasını beklediklerini ifade ederek, Mersin-Halep arasındaki tren seferlerinin Suriye halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

 

Mersin Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan ise Türkiye ile Suriye arasındaki dostluğun günden güne geliştiğini, tren seferiyle bunun daha da artacağını belirtti. Seferlerin, 18 Eylül tarihine kadar süreceği, trenin cuma günleri Halep'ten saat 03.00'te, Mersin'den ise saat 23.00'te hareket edeceği belirtildi.

 

120 yolcu kapasiteli olarak planlanan yolcu treninde yemekli vagon ve yataklı vagon da bulunuyor. İhtiyaca göre pulman ve yataklı vagonlar ilave edilerek yolcu talebi karşılanacak.  Pulman vagon ücreti 14 Avro, Yataklı 26 Avro olarak belirlendi.