EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HAYDARPAŞA DA TEMİZLEME

HAYDARPAŞA'DA TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK

 

 

TCDD Genel Müdür Vekili İsa Apaydın, Haydarpaşa Gar binası çatısında delil toplama işlemlerinin sürdüğünü, bunun tamamlanmasının ardından temizleme çalışmalarına başlanılacağını belirterek, ''Çatı, emniyete alındıktan sonra yolcularımızı Haydarpaşa'ya getireceğiz'' dedi.

 

Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden TCDD Genel Müdür Vekili İsa Apaydın;  ''Bildiğiniz gibi savcılık çatıdaki delil tespitiyle ilgili çalışmalarını yapıyor. 30.11.2010 tarihi itibariyle de bilirkişiler çalışmalarını tamamlayacak. Çatıdaki delil toplama işleminden sonra 30.11.2010 tarihi itibariyle hemen temizleme çalışmalarına girilecek. Çatı emniyete alındıktan sonra yolcularımızı Haydarpaşa'ya getireceğiz. Şu anda trenlerimiz Söğütlüçeşme'ye kadar normal seyirlerinde. Hem banliyölerimiz hem bölgesel hem de ana hat trenlerimiz çalışmaktadır. Trafiğimizde herhangi bir sorun bulunmamaktadır''  dedi.

 

''Çatıdaki izolasyon çalışmasına ilişkin, kuruldan izin alınmış alınmasına rağmen ruhsat alınmadığı ve bu konuda kendilerine bilgilendirme yapılıp yapılmadığına'' ilişkin bir soru üzerine Apaydın, şöyle konuştu:

 

''Bu konu, şu anda farklı zeminde tartışılıyor. Şimdi bu olayla, Haydarpaşa'nın basit onarım iznini karıştırmayalım. Buradaki olay basit onarım değildir. Buradaki onarım sadece yıl sonları sonbaharda yağan aşırı yağmurların çatıya zarar vermemesi için yapılan bir süreçtir. Bu basit bir onarım değil, acil onarım gerektiren bir önlem. Burada kurul ve yetkililerin açıklamalarıyla, bizim arkadaşların yaptığı işler birbirinden farklı işler.

 

Biz Haydarpaşa projesinde basit onarım dediğimiz çatıdaki tamirat, tadilat işlemlerimizi 5 No'lu Kurul ile yazışmışız ve bununla ilgili projelerimizin hazırlıklarını yapmışız. Basit onarım ilerideki günlerde açığa çıkacaktı. Buradaki önlem şudur: Çatıdan yağmur yağıyorsa durdurmayacak mıyız? Bunu yaptı arkadaşlarımız. Ayrıca kendimiz de bir teknik heyet kurduk, biz de inceleme yapacağız.''

 

-DEMİRYOL-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI-

 

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay da burada yaptığı açıklamada, yangının demiryolu çalışanları ve tüm ülke halkını üzdüğünü söyledi.

 

Yolcuların, yangının meydana geldiği Haydarpaşa Garı'na, can güvenliği gerekçesiyle alınmadığını vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:

 

''Bizim arzumuz, temennimiz, binanın eskisinden daha güzel restore edilip İstanbul halkına, Türk halkına ve biz demiryolu çalışanlarına sunulması. Dün Sayın Bakanla da konuştuk, bu bina çok önemli. Aynı zamanda Anıtlar Kuruluna bağlı bir binadır. Ekonomik bedeli ne olursa olsun Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz bununla ilgili hiçbir harcamayı kısıtlamadan bu binayı yaparlar.

 

Biz Demiryol-İş'e düşecek bir iş olursa elimizden geleni yapacağız. Maddi manevi bir katkı sağlanacaksa biz gözümüzü kırpmadan bu bina için her şeyi yapmaya hazırız.''

 

30.11.2010