EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HAYDARPAŞA GARDA 'HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARININ 100. YILI' FOTOĞRAF SERGİSİ

HAYDARPAŞA GARDA “HİCAZ VE BAĞDAT DEMİRYOLLARININ 100. YILI” FOTOĞRAF SERGİSİ …

TCDD, Almanya Ankara Büyük elçiliği, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliği ile açılan "Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı” adlı sergi Haydarpaşa Garda sanatseverlerle buluştu.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen ve 13 Temmuz 2009'da Ankara'da, 20 Ekim 2009'da Adana'da açılan “Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılı” adlı fotoğraf sergisinin üçüncüsü talep üzerine 7 Nisan 2010 tarihinde  İstanbul Haydarpaşa Garda açıldı.

Sergi açılışını, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib SOLUK, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart CUNTZ, TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa APAYDIN, T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Dairesi Başkanı Hüseyin TOPAL ve Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Rita WAGENER birlikte yaptı.

19 Nisan 2010 tarihine kadar açık kalacak olan sergide; Alman fotoğraf sanatçısı Peter Heigl tarafından derlenmiş tarihi fotoğraflar, Dr. Jürgen Franzke'nin 2000 yılında demiryolu güzergâhı boyunca yaptığı gezide çektiği fotoğraflar ile Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü arşivlerinden temin edilen toplam 230 fotoğraf yer alıyor.