EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HAYDARPAŞA GARINDA HİCAZ DEMİRYOLU'NUN 100.YILI KUTLANIYOR.

HAYDARPAŞA GARINDA HİCAZ DEMİRYOLU'NUN 100.YILI KUTLANIYOR.

 

Hicaz Demiryolu'nun 100. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinin açılış töreni 1 Eylül 2008 tarihinde Haydarpaşa Gar'da yapıldı.

Bu kapsamda, Sultan II. Abdülhamit'in stratejik açıdan çok önemli bulduğu ve dönemin şartlarının getirdiği bütün olumsuzluklara rağmen yapımına 1900 yılında başlanılan ve 1908 yılında bitirilen Hicaz Demiryolu fotoğraf sergisi açıldı.

Törende Basın - Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirimiz Mehmet ÖZÜLKER "Ecdadımızın bize bıraktığı muhteşem bir eser olan Hicaz Demiryolları hakkındaki bu sergi geleceğimize ışık tutacaktır" dedi.

 

Albaraka Türk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu ise; tarihini bilmeyen nesillerin geleceğini de inşa edemeyeceğini ifade ederek, ekonomik, kültürel ve sosyal hamle yaratan Hicaz Demiryolu ile ilgili etkinliklere katkı sağlamaktan dolayı gurur duyduklarını belirtti.

1. Bölge Müdürümüz Üzeyir ÜLKER konuşmasında, Haydarpaşa Gar'ın böyle bir sergiye evsahipliği yapmasından memnuniyetlerini belirtti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hüseyin ÖZTÜRK katkılarından dolayı demiryolları ve sanatçılarımıza teşekkür etti, "Bu sergide Hicaz Demiryolu'nun başlangıç noktası olan Haydarpaşa'nın seçilmesi ve oluşan atmosfer çok güzeldi, emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye ifade etti.

Abdüsselam Ferşatoğlu'nun katkılarıyla geçmiş tarihimize ışık tutan 80 fotoğraftan oluşan Osmanlı Hicaz Demiryolu Fotoğrafları sergisinin açılışı ile başlayan etkinlikler arasında, Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan arşiv niteliğindeki tabloların sergilenmesi ile Kuruluşumuzun gerçekleştirdiği Hicaz Demiryolları ve Hızlı Trenle ilgili tanıtım filmleri, PTT Genel Müdürlüğü Hicaz Demiryollarını hayata geçmesi anısına bastırılan pullar yer alıyor.

Bütün etkinlikler tarihi dokusu ile İstanbul'un en önemli mekânlarından biri olan Haydarpaşa Gar'ında 14 Eylül 2008 Pazar gününe kadar vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak izlenebilir.