EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HEDEF, DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞINI 2025 SONRASINDA YÜZDE 20 SEVİYESİNE ÇIKARMAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van ziyareti kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Vangölü Feribot İskele Sahili’nde incelemelerde bulundu.

Van ile ilgili yatırımlar konusunda gerekli istişare ve incelemelerde bulunduklarını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, en büyük hedefin, devam eden projelerin bir an önce bitirilmesi ve Van’ın ihtiyaçları doğrultusunda yeni projelerin planlamalarının yapılması olduğunu belirtti.

Bakan açıklamasında; “Van bölgesinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2002 yılından bu yana çok sayıda proje yapıldı ve onlarca proje ise bitti. Van’a yaklaşık 9 milyar TL civarında proje yapıldı. Devam eden pek çok da projemiz var. İnşallah vatandaşın yaşam koşullarını rahatlatacak projeleri bir bir hizmete alacağız ve yenilerini yapacağız” diyerek, salgın sürecinde demir yolunun öneminin daha da fazla anlaşıldığını ifade etti. Hedefin, demiryolu taşımacılığını 2025 sonrasında yüzde 20 seviyesine çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Van’ın ülkemizin en önemli bölgelerinden bir tanesi olduğunun altını çizen Bakan Karaismailoğlu; “Cumhurbaşkanımızın değer ve önem verdiği bir bölgedir. Şu an Van Gölü kıyısındayız. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının Vangölü feribot iskelesinin bulunduğu yerdeyiz. Salgın sürecinde demir yollarının önemi biraz daha anlaşıldı. Buradaki kapasite iki katına çıktı. İran ile olan ticaret demir yollarından sağlanmaktadır. Ülkemize lojistik anlamında çok büyük değer katan bir bölgedir” diyerek, Türkiye’de salgın sonrası demir yolu taşımacılığı kapasitesini genişleteceklerine dikkat çeken Karaismailoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizde şu an demir yolu taşımacılığı, genel taşımacılık içerisinde yüzde 4’lerdedir. Kısa zamanda bunu yüzde 10’lara çıkarmayı, 2025 sonrası da yüzde 20’lere çıkarmayı hedefliyoruz.”

Lojistik olarak en çok önem verdikleri konulardan bir tanesinin demir yolu taşımacılığı olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “Burası da Türkiye ile İran’ın lojistik anlamında bağlantı sağlayan önemli bir noktadır. İskele etrafında çevre düzenlemesi başladı. İkinci iskeleyi de yapıp aynı anda iki tane feribot yükleme-boşaltma yapabilecek şekilde yıl sonuna kadar buradaki işlerimizi tamamlayacağız. Burayı da kısa sürede daha güzel bir şekilde Vanlıların hizmetine sunacağız” dedi.