EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HEMZEMİN GEÇİTLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞTAYI

-TCDD ÖNCÜLÜĞÜNDE, “HEMZEMİN GEÇİTLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ” KONULU ULUSLARARASI DÜZEYDE ÇALIŞTAY DÜZENLENİYOR…

- ULUSLAR ARASI İSTATİSTİKLER DE HEMZEMİN GEÇİT KAZALARININ NEDENİ OLARAK, KARAYOLU SÜRÜCÜLERİNİN HATALARINDAN KAYNAKLANDIĞINI GÖSTERİYOR…

 

Kuruluşumuz tarafından, hemzemin geçit kazalarınıönlemeye yönelik olarak başlatılan çalışmalar kapsamında; Kuruluşumuz öncülüğünde, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) çatısı altında gerçekleştirilen Uluslararası Hemzemin Geçitler Bilinçlendirme Günü (ILCAD) etkinliğinden sorumlu ekipler ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin katılımlarıyla, “Hemzemin Geçitlerin İyileştirilmesi” konulu çalıştay 12-13 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbul Moda DOUBLETREE BY HILTON'da saat 10.00'da düzenleniyor.

 

TCDD tarafından hemzemin geçit sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere düzenlenen söz konusu çalıştayda, karayolu ve demiryolu, polis, karayolu kullanıcıları, sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerin de katılımlarıyla ILCAD etkinliklerinin türleri ve sonuçları, kaza istatistikleri, uygulanan yöntemler ve etkileri gibi konularda bilgi ve deneyim alışverişinde bulunulacak.

Bilindiği gibi, YPK‘nın 27.04.1992 Tarih ve 92/T-29 sayılıkararında “Demiryolunun karayolu, köy yolu ve benzeri yollar ile yaptığıkesişmelerde Demiryolunun anayol sayılacağı, bu kesişmelerde, yapılan yeni yolun bağlı olduğu Kurum ve Kuruluşların alt ve üst geçit yapmak ve diğer emniyet tedbirlerini almakla yükümlüdür” denmektedir. Ancak, TCDD'nin girişimlerine rağmen, karayolunun ait olduğu Karayolları Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl Özelİdareleri, Özel İşletmeler yeterli düzeyde iyileştirme yapmamaktadır.

Yapılan istatistiklere göre; Avrupa'da hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalarda her yıl 600 kişi ölmekte, UIC'e göre bu kazaların % 95'i karayolu kullanıcılarından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde de durum aynıdır.

Kuruluşumuz, hemzemin geçitlerin düzenlenmesi ilgili kurum ve kuruluşların sorumluluğunda olmasına karşın, korumasız hemzemin geçitlerin korumalı hale getirilmesi ve geçiş konforunun sağlanmasına yönelik çalışmaları başlatmıştır. Bu çerçevede, 2002 yılında 4810 adet olan hemzemin geçit sayısı 3476 adede düşürülmüş.3722 adet geçitte karayolu işaret levhaları yenilenerek fosforlu hale getirilmiş, toplam 3476 adet hemzemin geçitin yaklaşık % 30'u olan 1029'u korumalı hale getirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, kaza sayısı ve buna bağlı olarak ölüm ve yaralanma sayılarında önemli oranda azalma sağlanmış, 2002 yılında 189 kazada 43 vatandaşımız hayatını kaybederken, 175'i yaralanırken, 2011 yılında ise 42 kazada 36 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 87'si ise yaralanmıştır.

Bu çalışmaların daha sağlıklı ve koordineli yürütülmesi, hemzemin geçitlerle ilgili diğer ülkelerde yapılan çalışmaların belirlenmesi, ilgili UIC standartlarının tespit edilmesi, diğer kurumlar ile ortaklaşa olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapılabilecek etkinler ve kampanyaların belirlenmesi amacıyla da Kuruluş bünyesinde Danışmanlar Kurulu oluşturulmuştur.