EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HEMZEMİN GEÇİTLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞTAYI

 “HEMZEMİN GEÇİTLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ”  KONULU  ÇALIŞTAY İSTANBUL'DA YAPILDI.

 

 “Hemzemin Geçitlerin İyileştirilmesi” konulu çalıştay, 12-13 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbul'da yapıldı.

TCDD tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'de ilk olarak düzenlenen Çalıştaya,  Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) çatısı altında gerçekleştirilen Uluslararası Hemzemin Geçitler Bilinçlendirme Günü (ILCAD) etkinliğinden sorumlu ekipler ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı.  

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşaviri Adnan Ekinci, hemzemin geçitlerdeki düzenlemelerin ve emniyet tedbirleri almanın TCDD'nin sorumluluğunda olmadığını ifade ederek, hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların habis bir ur gibi TCDD'nin bünyesine yapıştığını söyledi. Ekinci, Yüksek Planlama Kurulunun; "Demiryolunun karayolu, köy yolu  ve  benzeri  yolları  ile yaptığı kesişmelerde demiryolu ana yol sayılır. Bu kesişmelerde yapılan yeni yolun bağlı olduğu kurum veya kuruluş, alt ve üst geçit yapmak ve diğer emniyet tedbirlerini almakla yükümlüdür" kararını hatırlattı.


Hemzemin geçitlerdeki düzenlemelerin karayolunun ait olduğu kurum ve kuruluşlarca yapılması için TCDD'nin girişimlerinin bulunduğunu hatırlatan Ekinci, bu girişimler sonucunda yapılan çalışmalarla kazaların azaldığını belirtti.

Çalıştay ile hemzemin geçitlerle ilgili diğer ülkelerde yapılan çalışmalar konusunda bilgi paylaşımında ve deneyim alışverişinde bulunmanın amaçlandığını da belirten Ekinci, hemzemin geçitlerdeki kazaların en aza indirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

“HEMZEMİN GEÇİTLERDE GÜVENLİ DAVRAN”

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) temsilcisi Isabella Fonverno yaptığı konuşmada, Avrupa'da hemzemin geçitlerin güvenliği konusunda "hemzemin geçitlerde güvenli davran" sloganıyla uluslararası bir kampanya başlattıklarını belirterek, kampanya kapsamında özellikle kamuoyunu bilgilendiren çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Londra'da demiryolları güvenliği konusunda çalışmalar yapan Alain Davies de, kamuoyunda her zaman hemzemin geçitlerdeki kazaların demiryollarına fatura edildiğini,  ancak hemzemin geçitlerindeki düzenlemelerin demiryollarının sorumluluğunda olmadığını söyledi.

Bu çalışmaların daha sağlıklı ve koordineli yürütülmesi, hemzemin geçitlerle ilgili diğer ülkelerde yapılan çalışmaların belirlenmesi, ilgili UIC standartlarının tespit edilmesi, diğer kurumlar ile ortaklaşa olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştayda, karayolu ve demiryolu, polis, karayolu kullanıcıları, sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerin de katılımlarıyla ILCAD etkinliklerinin türleri ve sonuçları, kaza istatistikleri, uygulanan yöntemler ve etkileri gibi konularda bilgi ve deneyim alışverişinde bulunuldu.

Bilindiği üzere, yapılan istatistiklere göre; Avrupa'da hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalarda her yıl 600 kişi ölmekte, UIC'e göre bu kazaların % 95'i karayolu kullanıcılarından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde hemzemin geçit kazaları da karayolu sürücülerinin kurallara uymaması, ihlal etmesi sonucunda meydana gelmektedir.  

Kuruluşumuzun hemzemin geçitlerin düzenlenmesi ilgili kurum ve kuruluşların sorumluluğunda olmasına karşın, korumasız hemzemin geçitlerin korumalı hale getirilmesi ve geçiş konforunun sağlanmasına yönelik yaptığı çalışmalar  çerçevesinde, 2002 yılında 4810 adet olan hemzemin geçit sayısı 3476 adede düşürülmüş.3722 adet geçitte karayolu işaret levhaları yenilenerek fosforlu hale getirilmiş, toplam 3476 adet hemzemin geçitin yaklaşık % 30'u olan 1029'u korumalı hale getirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, kaza sayısı ve buna bağlı olarak ölüm ve yaralanma sayılarında önemli oranda azalma sağlanmış, 2002 yılında 189 kazada 43 vatandaşımız hayatını kaybederken, 175'i yaralanırken, 2011 yılında ise 42  kazada 36 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 87'si ise yaralanmıştır.