EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HIRVATİSTAN DEMİRYOLLARI NDAN TCDD YE ZİYARET

Hırvatistan Demiryolları (HZ Infrastruktura-Altyapı) Yönetim Kurulu Başkanı Darko PERICIC ve HZ Infrastruktura Yönetim Kurulu Üyesi Marko CAR 17-20 Eylül 2013 tarihlerinde TCDD'yi ziyaret etti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın davetlisi olarak ülkemize gelen heyetin Genel Müdür Karaman'ın makamında kabulü esnasında iki ülke demiryolu kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye-Avrupa ve Avrupa-Türkiye arasındaki yük taşımacılığının demiryollarıyla yapılması konusunda ortak görüş bildirildi.

Bu kapsamda iki ülke demiryolları arasında işbirliğinin arttırılması hususunda mutabakat sağlandı.

Ziyaret sonrası heyet ve TCDD heyeti arasında TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN'ın başkanlık ettiği bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı gündeminde TCDD Yeniden Yapılanma Süreci ve Yol Haritası, TCDD Yatırımları ve Projeleri, Yüksek Hızlı Demiryolu İşletmeciliği Altyapı Yatırımları ve Gelecek Projeleri, İstanbul Boğazı Tüp Geçiş Projesi (MARMARAY) gibi ana konu başlıkları yer aldı.

HZ Infrastruktura tarafından yapılan sunumda özellikle Hırvatistan'ın AB üyeliği sürecinde gerçekleştirdiği yeniden yapılanma süreci ele alınırken TCDD'nin yeniden yapılanma çalışmaları konusunda TCDD Genel Müdür Yardımcısı Adem KAYIŞ başkanlığındaki Yeniden Yapılanma Komisyonu ile heyet arasında fikir alışverişinde bulunuldu.

Hırvatistan heyeti, TCDD Genel Müdürlüğü'nde yaptığı görüşmelerin ardından teknik çalışmalara tanıklık etmek üzere YHT ile Eskişehir'e hareket etti. Burada TÜLOMSAŞ'ın yaptığı sunum ve teknik gezinin ardından heyet YHT şantiyelerini, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü'nü, Haydarpaşa Garı'nı ve MARMARAY Tüneli'ni kapsayan bir teknik geziyle Türkiye'deki incelemelerini tamamladı.