EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HIZLI TREN MAKİNİSTLERİNİN EĞİTİMLERİ BAŞLADI

-HIZLI TREN MAKİNİSTLERİNİN EĞİTİMLERİ ANKARA/BEHİÇBEY/LOKO BAKIM ATÖLYESİNDE 13 EKİM 2008 PAZARTESİ GÜNÜ SAAT: 10.00'DA BAŞLADI

TCDD, Ankara-Eskişehir Hızlı Tren Hattının işletmeye açılmasıyla birlikte hızlı tren setlerini kullanacak makinistlerin ehliyetlendirmeye yönelik eğitimlerine Ankara/Behiçbey/Loko Bakım Atölyesinde 13 Ekim 2008 Pazartesi günü saat: 10.00'da İspanyol Demiryolu İdaresi RENFE yetkilileri ve Kuruluşumuz yetkililerinin katılımı ile başladı.

Eğitim programına, Kuruluşumuz makinist personeli arasından, daha önce belirlenmiş genel şartlar doğrultusunda seçilen 24 yüksek hızlı tren makinisti katılıyor.

Makinistlerin kullanacakları tren setinin özellikleri doğrultusunda gerekli olan sürüş bilgi ve becerilerini kazandırmaya yönelik eğitimler, İspanyol eğitimciler tarafından Ankara ve Madrid'de yapılacaktır.

 

Eğitimlerin, tren setlerinin tanıtımına yönelik olan ilk modülü 13 Ekim 2008 tarihinde Ankara'da başlayarak, eğitimin ikinci modülü olan "Tren Setlerinin Kullanımı" eğitimleri ise Madrid'de, işletmeye açık hızlı tren hattı üzerinde ve ülkemizde kullanılacak tren setlerinin eşdeğeri olan tren setleri üzerinde yapılacaktır. Bu eğitimlerin ardından makinistlerimiz yine İspanyol eğitimcilerin gözetiminde Ankara-Eskişehir hızlı tren hattı üzerinde staj yapacaklardır. Eğitim programı sonunda yapılacak sınavda başarılı olan personele "Hızlı Tren Makinisti Brövesi"verilecek.

Bilindiği üzere, hızlı tren makinisti adayı bu personelin eğitimlerine 2007 yılında başlandı. Önce Almanya'da hızlı tren eğitim programına alınan, ardından ülkemizde Kuruluşumuzca yapılan programlar doğrultusunda; İlkyardım, Yangın ve İş Güvenliği, Stres Yönetimi, Bilgisayar, İletişim, Bölgesel Özellikler ve Hat Bilgisi, Kazalar ve Olağandışı Durumlar konularındaki eğitimlerini tamamladılar.

Ayrıca, bu personel içerisinden 4 makinistimiz ülkemize getirilen 2 adet hızlı tren setinin teslim alınmasından önce İspanya'da üretici firma CAF tarafından eğitildiler.