EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
HOLLANDA- TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN 400. YILINDA KAPADOKYA'YA ÖZEL TREN

HOLLANDA- TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN 400. YILINDA KAPADOKYA'YA ÖZEL TREN

Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı münasebetiyle düzenlenen Kapadokya Özel Treni, 28 Temmuz 2011 tarihinde  Ankara'dan yola çıktı.

 2006 yılından bu yana Ankara'da faaliyet gösteren Hollanda Yüksek Öğrenim Enstitüsü (NİHA) tarafından Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı münasebetiyle Hollanda yükseköğrenim gençliğine Türkiye'nin tanıtımı amacıyla düzenlenen Kapadokya Turu'na;  T.C. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Belçika ve Hollanda'nın Ankara büyükelçileri, Ankara ve Başkent Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan 45 kişilik grup katıldı.

Yüksek öğretim alanında Hollanda-Türkiye arasındaki ortak çalışmaları etkin biçimde desteklemek; her iki ülke arasında öğrenci ve öğretim elemanlarının değişimine, yükseköğretim ve mesleki öğretimde kurumlar arası işbirliğine destek vermek ve yardımcı olmak, bu bağlamda karşılıklı olarak öğretim görevlilerini ve öğrencileri tanıştırmak, staj imkanları sağlamak ve bilimsel araştırmayı teşvik etmek; eğitim kurumlarının ihtiyacına göre Hollanda yüksek öğretimine yetenekli Türk öğrenciler kazandırmak amacıyla yola çıkan Özel Tren, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal ve diğer yetkililer tarafından uğurlandı.

İnal: Turlar devam edecek

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal, “Kapadokya Turu” ile ilgili yaptığı açıklamada, turların devam edeceğini söyledi.

İnal, Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı münasebetiyle Dışişleri Bakanlığı ile Hollanda ve Belçika Büyükelçiliğinin de destekleriyle ilk defa böyle bir tur düzenlendiğini ve bu turların bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

Özel Trenin konukları,  Kayseri'ye trenle gidecek ve oradan otobüslerle Kapadokya'ya ulaşacak.