EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
I. DEMİRYOLU EMNİYET YÖNETİM SİSTEMLERİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

2014 Türk-Alman Bilim Yılı kapsamında I. Demiryolu Emniyet Yönetim Sistemleri Çalıştayı, 23-24 Ekim tarihlerinde TCDD Ankara Gar Kule Restoran ve Ankara Palas Devlet Konukevi'nde, 25 Ekim Cumartesi günü de Eskişehir'de düzenlenen programlarla sona erdi. 

 

YARMAN: “KAZALARININ ESAS NEDENİ DEMİRYOLLARININ 60 YILLIK İHMALİDİR”

 

Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Hakan GÜLER'in yaptığı Çalıştayın açılışında konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Binboğa YARMAN, Türk demiryolları ile Alman demiryollarının sürekli iş birliği halinde olduğuna işaret ederek, demiryollarında emniyet yönetimi ve güvenliğinin 2004 yılından itibaren gündeme geldiğini belirtti. Demiryollarında meydana gelen kaza ve olayların esas nedeninin araştırıldığında yarım asırlık ihmalin sonucu olduğunu tespit edildiğini anlatan YARMAN, “ Osmanlı'dan kalma yollar yenilenmedi, tüneller tamir edilmedi, köprüler kaderine terk edilmişti.” dedi. YHT işletmeciliği ile birlikte demiryolu güvenlik politikalarının oluşturulduğunu, 2004 yılından itibaren yapılan çalışmalarla demiryolu kazalarında önemli düşüşler yaşandığını dile getiren YARMAN, hemzemin geçit kazalarının önlenmesine yönelik olarak başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

ÇEVİK: “TCDD EYS HAKKINDA ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YAPIYOR”

 

Dış İlişkiler Daire Başkanı İbrahim Halil ÇEVİK de TCDD olarak 2009 yılındaki direktiflerle ilgili üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Bu kapsamda EYS oluşturulduğunu vurgulayan ÇEVİK, “Emniyet Yönetim Sistemi bir kültürdür önemli olan bu kültürün oluşturulmasıdır.” diye konuştu.

 

GÖR: “AMACIMIZ EYS KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK”

 

Emniyet Yönetim Sistemi (EYS)Müdürü Erhan GÖR ise 2009 yılında YHT Bölge Müdürlüğü bünyesinde EYS birimi kurulduğunu ve sonrasında tüm şebekede bu birimlerin oluşturulduğunu kaydederek, EYS kültürü oluşturmak için de projeler yürüttüklerini söyledi.

 

Türkiye'de ilk defa düzenlenen Çalıştayda, Türk ve Alman uzmanlar tarafından demiryolu emniyet yönetim sistemleri, altyapıdan işletmeye ve insan kaynaklarından sertifikasyona kadar çok geniş bir ölçekte değerlendirmeler yapıldı.

 

OTOMATİK UYARI SİSTEMLERİ ESKİŞEHİR'DE TEST EDİLDİ

 

Ankara Palas Devlet Konukevi'nde de çalışma gruplarının toplantıları gerçekleştirildiği Çalıştayın son gün çalışmaları için 25 Ekim 2014 tarihinde Eskişehir'e geçildi.

 

Eskişehir Eğitim Merkezi'nde Doç. Dr. Hakan GÜLER'in tarafından, Avrupa /Almanya'da uygulamalar ve projeler yapan Zöllner Signal Systems ve WSD Eisenmann kuruluşlarının demiryollarında yol emniyetinin sağlanmasında otomatik uyarı sistemleri hakkında sunum yapıldı.

 

Eskişehir Eğitim Merkezi ve UIC Ortadoğu Demiryolu Eğitim Merkezi (MERTCe) Müdürü Halim SOLTEKİN'in, Merkez ve makinist eğitimlerinde kullanılan Simülatör araçları hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından Eskişehir Gar Sahası'na geçilerek, otomatik uyarı sistemlerinin pratik uygulamaları ve testleri gerçekleştirildi.