EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
IPMA 24. DÜNYA KONGRESİ İSTANBUL'DA YAPILDI

IPMA (Uluslararası Proje Yönetim Birliği) 24. Dünya Kongresi, Ulaştırma Bakanlığının ev sahipliğinde 1-3 Kasım 2010 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılarak açış konuşmasını yaptığı ve Kuruluşumuzun stant açtığı Kongrede,  TCDD'nin hedefleri ve gerçekleştirmekte olduğu projelerle ilgili bildiriler sunuldu.

 

Ulaştırma Bakanı Yıldırım: Türkiye'de Son 8 Yılda, 79 Yılda Gerçekleştirilen Proje Sayısından Fazla Yeni Proje Hayata Geçirildi

Kongrede konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de son 8 yılda 79 yılda gerçekleştirilen proje sayısından fazla yeni proje hayata geçirildiğini, ancak bunu yeterli görmediklerini söyledi.


Bakan Yıldırım,  21. Yüzyılın ilk çeyreğinin küresel krizin etkilerine rağmen, Türkiye'de yeni soluklu projelerin hayata geçtiği bir dönem olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

''Bugün ülkemiz, bilginin, yenilikçi fikirlerin, rekabetin hedeflere ulaşmada ne denli önemli olduğunun farkındadır. Türkiye son yıllarda herkese, her yerde, tam zamanında, hızlı, seçenekli, güvenli, konforlu, sürdürülebilir, erişilebilir, dünya ile entegre ulaşım ve haberleşme, bölünmüş yollar, Marmaray, Boğaz Tüp Geçişi gibi çok önemli projeleri birer birer hayata geçirmekteyiz. Marmaray Projesi sadece İstanbulumuzun toplu ulaşımına hizmet etmekle kalmayacak, Uzakdoğu'dan Batı Avrupa'ya, Asya ile Avrupa'ya medeniyetleri birbiriyle buluşturacak modern bir İpek Yolu projesi. Mühendislik açısından ilkleri barındıran dünya harikası bir proje. 2013'te hizmete girecek bu projeyle hem İstanbul toplu taşımada raylı sistemin payı yüzde 7'lerden yüzde 30'a çıkacak, hem de Uzakdoğu'dan Avrupa'ya raylı sistemle seyahat etme imkânını sağlayacağız. Yine Marmaray'ın hemen yanındaki lastik tekerlekli tüp geçiş projesi de İstanbul için ayrıca öneme sahip bir projedir.''


Yıldırım, Hızlı Tren projelerinde de başta Ankara-İstanbul olmak üzere Ankara-Sivas hattında da çalışmaların devam ettiğini vurguladı.


Kongrede, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN “Türk Demiryollarının Tarihsel Gelişimi ve 2023 Vizyonu”, Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt “Ankara – Konya Hızlı Tren Projesi”, Genel Müdür Yardımcısı İsa APAYDIN, “Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesi” ve Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman da “EGERAY Projesi” konusunda birer bildiri sundu.

 

Kongrede ayrıca, APK Dairesi Başkanı Mehmet TURŞAK “EUROTEM”, Yük Daire Başkanı İbrahim ÇELİK “Samsun Lojistik Merkezi ve Samsun-Kavkaz Feri Hattı projeleri”, ve Bilgi İşlem Daire Başkan Yardımcısı Nevzat GÜNER “Kurumsal Kaynak Projesi” konusunda birer bildiri sundular. Emlak İnşaat Dairesi Başmimarı Şule SEZGİNAL tarafından da “Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı” konusunda bir sunum yapıldı.

 

52 ülkeden 120 bin üyeye sahip uluslararası bir kuruluş olan IPMA kongresine, Azerbaycan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Ali Abbasov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulaştırma ve İletişim Bakanı Hamza Ersen Soner ile birlikte 80 farklı ülkeden 3000'in üzerinde delege katıldı.