EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KÜTAHYA ANKARA

Ankara - Eskişehir arasında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren'in ardından Eskişehir ile Kütahya arasına YHT ile bağlantılı rayotobüsü, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından hizmete verildi.

Kütahya - Ankara arasındaki seyahati YHT ile bağlantılı olarak 3 saate düşüren rayotobüsünün ilk yolcusu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım oldu.

Kütahya Gar'da düzenlenen törende konuşan Bakan Yıldırım; YHT ile Türkiye'nin Avrupa'da 6., dünyada 8. ülke olduğunu, kombine biletle Kütahyalıların 3 saat içinde Ankara'da olacaklarını ifade ederek şunları söyledi: “ Trene ilgi olmamasının birkaç sebebi var. Altyapı yetersiz olur, tren seferleri düzenli yapılmaz, zaman kayıpları çok olur veya hattı tanıtamazsın. Yolların yenilenmesi lazım ki demiryollarına ilgi olsun. İlgi oldukça sefer 2 de olmaz, 4 de olmaz, 10'a kadar çıkar. Sayıdan ziyade sefer hassasiyeti, konfor, zaman önemli.”

Bakan Yıldırım; demiryollarında yolların yenilendiğini, bakımlarının yapıldığını, alınan modern araçlarla Kütahya – Eskişehir hattında olduğu gibi hızlı, ekonomik, konforlu yolculuğun sağlandığını söyledi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise; uzun yıllar el değmeyen hatların yenileme/bakım çalışmalarına büyük önem verdiklerini, bununla trenlerin normal seyrine getirdiklerini ifade ederek, ayrıca hızlı trenin, sadece Ankara Eskişehir arasındaki seyahat süresini değil, komşu kentlerin de seyahat süresini düşürdüğünü, sefere konulan DMU ile Eskişehir – Kütahya arasında hızlı, ekonomik, konforlu bir seyahat sağlanırken, YHT bağlantılı seferlerle Ankara ile Kütahya'nın yakınlaştığını belirtti.

BU HATTA NELER YAPTIK

KÜTAHYA - ESKİŞEHİR HATTI YENİLENDİ

Esklşehlr-Kütahya arasındaki mevcut hat gerekil altyapı ve üstyapı çalışmaları yapılarak RAYOTOBÜS'lerinin çalışmasına uygun hale getirildi. Eskişehlr-Kütahya arasındaki yolculuk hızlı ve konforlu hale geldi. Yapılan çalışmalar esnasında 42 Km yol yenilendi, 2 hemzemin geçidin asfalt kaplaması yapıldı ve 2 adet geçide ait trafik işaretleri yenilendi.

Ankara-Eskişehir arasında yüksek Hızlı Trenle bağlantılı çalışacak RAYOTOBÜS'leri seferleri devreye girmiş oldu.