EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KİM BİLİMSELLİKTEN UZAK

Bizim Sakarya Gazetesi

Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğüne

iletişim@bizimsakarya.com.tr

 

Gazetenizin 17.8.2014 tarihli nüshasında yer alan “Bilim isyan etti” başlıklı haberde; Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan'ın, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi hakkındaki değerlendirme(!)sine yer verilmiştir.

 

Son yüksek hızlı tren teknolojisiyle inşa edilen, yapım ve işletmeye alınma süreçlerinde konunun uzmanlarıyla, üniversitelerle birlikte çalışılan proje hakkında adı geçen şahsın yaptığı değerlendirme bilimsellikten ve ciddiyetten uzak talihsiz bir açıklamadır.

 

Şahsın Ankara-İstanbul YHT Projesini, “Yüksek hızlı tren projesi bilimsellikten uzak siyasi rant için bir an önce açılmış” olarak tanımlaması, projede çalışan demiryolculara, alanında yetkin yerli yapancı uzmanlara ve projede katkı veren üniversite hocalarına başta olmak üzere, demiryolculara da haksızlıktır.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

Ankara-İstanbul YHT hattı şu süreçler tamamlandıktan sonra işletmeye açılmıştır.

 

1- Hattı inşa eden yüklenici ve Müşavir firma tarafından hattın tamamlandığı ve işletmeye hazır hale getirildiği raporlanmıştır.

 

2- Teknik uzmanlardan oluşan TCDD Kabul Komisyonu tarafından hattın kabulü yapılmıştır.

 

3- Demiryolu Yapım Dairesi kabul olurunu uygun görüşle yayınlamıştır.

 

4- TCDD Trafik Dairesinin koordinasyonunda oluşturulan teknik heyet hattın işletmeye uygunluğunu raporlamış; Trafik Dairesi işletme talimatını hazırlayarak yayınlamıştır.

 

5- AB onaylı Uluslararası sertifika vermeye yetkili Sertifikasyon Kuruluşunca hatta güvenlik raporu verilmiştir.

 

6- Son olarak Üniversitelerce görevlendirilen bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu tarafından da rapor hazırlanmıştır.

 

Ankara-İstanbul Yüksek YHT hattı bütün bu süreçler tamamlandıktan, güvenli bir şekilde işletilebilirlik raporu hazırlandıktan sonra işletmeye açılmıştır. Ayrıca, hat üzerinde belirlenen işletme hızları için otomatik hız kontrol sistemi uygulanmaktadır.

 

Basın Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince, konuyla ilgili yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, açıklamamızın gazetenizde yer almasını bekler, çalışmalarınızda başarılır dileriz.