EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KADİR İNANIR'DAN DEMİRYOLU KAMPANYASI

KADİR İNANIR'DAN DEMİRYOLU KAMPANYASI

ÜNLÜ SİNEMA OYUNCUSU, HERKESİ İMECE USULÜYLE TREN YOLU YAPIMINA KATILMAYA DAVET ETTİ.

Türk Sinemasının ünlü aktörü Kadir İnanır, demiryolunun son yıllarda devlet politikası haline gelmesinin yeterli olmadığını vurgulayarak, herkesi kazma kürekleriyle imece usulüyle tren yolu yapımına davet etti.

İnanır " Tren yolları neden dağların, ovaların arasından kıvrılarak gider diye kimse merak etmiyor. Çünkü, o dönemde dağda tünel açacak, ovalarda viyadük yapacak para yok ki. Ray döşenirken doğa nerden geçit vermiş ise o güzergah tercih edilmiş" diyerek " Bu ülkede yıllarca karayollarına önem verildi, otomotiv endüstrisi pompalandı. Artık buna dur demenin zamanı geldi. Karayolları ile demiryolu arasındaki uçurum farkına son verilmeli" şeklinde konuştu.

TCDD ile TRT'nin işbirliğiyle yapımına başlanan ve çekimlerine Haydarpaşa Garı'nda başlanan 'Pazar Ekspresi' programına katılan Kadir İnanır " Petrol bitiyor. Çok yakın gelecekte demiryolu çok daha önemli bir konuma gelecek. Şimdiden alt yapısını hazırlamamız gerekli" şeklinde konuşarak sözlerini şöyle sürdürdü:

" Demiryoluna yatırım yapılması çok önemli ama bu heyecana katılmak gerek, bu tercihi desteklemek lazım. Bu konuda benim bir önerim var. Nasıl Kurtuluş Savaşı'nı kazanmışsak, aynı şekilde tren yolları üzerinde yaşayan insanların kazma-kürekleriyle bu heyecana katkıda bulunması gerek. Eskiden imece diye bir geleneğimiz vardı. Aynı şekilde yeni tren yollarının geçtiği yerlerde yaşayan herkesin bu heyecana katılmalı. Bu konuda bir kampanya başlatılması lazım. Eğer böyle bir kampanya başlatılırsa ben varım."

Yurtdışı seyahatlerinde şehirlerarası ulaşımda trenleri tercih ettiğini söylenen İnanır " Mümkün olduğu kadar uçak yerine treni tercih ediyorum. Çünkü trenle seyahat ederken doğayla iç içe oluyorum. Şehirleri, kasabaları, kısa bir süre de olsa orada yaşayan insanları görme şansına sahip oluyorum. Bir sanatçı için bunlar çok önemli. Tren yolculuğu bana göre çok daha insani gelir " dedi.

Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen, ulaştırmada denizin yetersiz kaldığını belirten Kadir İnanır "Demiryoluna hazır böyle bir destek varken, hemen tren seyahatlerine başlayalım ve o günleri ölmeden görelim" diye konuştu.