EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KARAMAN, TCDD'NİN BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM UYGULAMALARINI ANLATTI

 

Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği  (TÜTED), Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi. Her yıl Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından bağlı tüm ülkelerde belirlenen ortak tema çerçevesinde dünyanın dört bir yanında iletişim ve telekomünikasyon sektörlerinde gelecek vizyonunun masaya yatırıldığı İzmir'deki etkinliğin Türkiye ayağında, sektörün tüm paydaşlarını temsilen üst düzey panelistlerin yer aldığı iki farklı panel düzenlendi. Etkinliğe Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın yanı sıra üst düzey sektör temsilcileri katıldı.  

Bu yıl 'Türkiye'de Ulaştırmada Bilişim' ana teması etrafında şekillenen etkinlikte bilişim önemi ve ekonomik büyüme için gerekliliğinin altı çizildi. Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü'nde bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: “Bilişim tüm dünyada hergeçen gün hızlanarak büyüyor. Güç bilgiye sahip olmak, bilgiyi üretmektir. Türkiye sadece bilgiyi kullanan değil, aynı zamanda bilgi üreten bir ülke olmalıdır. Bu bağlamda bizim bilgi çağını ıskalama lüksümüz yok.”

Türkiye'de altyapı yatırımlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, “Mevcut altyapının da daha etkin kullanılması gerekiyor. Bunların yanısıra bilgi teknolojilerine dayanan iletişim altyapılarını yerelleştirmek de önemli bir nokta.” diye konuştu.

“Türkiye'de Ulaştırma'da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Uygulamaları” konulu panelde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise TCDD'de uygulanan bilgi teknolojileri ve iletişim uygulamaları konusunda bilgi verdi. Program sonunda TÜTED üyeleri, Süleyman Karaman'a plaket takdim etti.