EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KARAMAN: ARİFİYE-PENDİK YOLCU TRENLERİ YILSONU SEFERE KONULACAK


Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman 17 Kasım 2014 tarihinde Gebze'de basın toplantısı gerçekleştirdiler. Akar ve Karaman basın toplantısı sonrası Piri Reis Yüksek Hızlı Test Treni'yle İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının Gebze-Arifiye bölümünde test sürüşüne katıldılar.

Test sürüşü esnasında basının sorularını yanıtlayan Genel Müdür Süleyman Karaman, Arifiye-Pendik yolcu trenlerinin 2014 yıl sonunda seferlerine yeniden başlayacağını müjdeledi.

Piri Reis Test Treni'yle ilgili de bilgi veren TCDD Genel Müdürü Karaman,  tren ile işletmeye açılan yüksek hızlı tren hatlarının test edildiğini ve ölçüm sistemlerinin uluslararası sertifikaya sahip olduğunu belirterek, Piri Reis Treni'nin Türkiye'de 1, dünyada 6 adet olduğuna dikkati çekti.

Karaman, şunları kaydetti: “Piri Reis, 250 kilometre hızla giderken, hatların kilometre ölçümü, ölçüm hızı, köprü, tünel, makas, yapı sinyalleri, boylamasına düzey, rayların aşınma değerleri, hat açıklığı ve farklılığı (ray açıklığı), sağ ve sol hizalanma gibi, hattın güvenliği için çok önemli, yol geometrisinde meydana gelen kusurları tespit eder. Bu tren ölçüm yaparken yolun karakteristik özellikleri bilgisayara veriliyor. Zaman zaman ve ihtiyaç olduğunda bu ölçümleri yapıyoruz.”

“Arifiye-Pendik trenleri yılsonunda seferde”

Pendik ile Arifiye arasındaki maksimum hızın 110 kilometre olduğuna işaret eden Karaman, sinyalizasyon çalışmaları tamamlandığında hızın 140 kilometreye çıkabileceğini, daha önce 120 dakikada alınan mesafenin 70 dakikaya ineceğini açıkladı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, konuşmasının sonunda Gebze ile Köseköy arasında devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla, tren seferlerinin artacağını kaydetti.

Kocaeli'de süren demiryolu yatırımları ve projeler konusunda bilgi alan Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Çalışmalarından dolayı tüm demiryolculara teşekkür ederken, daha kaliteli, daha iyi iş yapılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi. Kocaeli Milletvekili Akar  trenlerin eskiye nazaran daha hızlı olduğunu belirterek eksikliklerin tamamlanarak daha da hızlı olması için projelerin takibini sürdüreceğini belirtti.

Test gezisi ve bilgilendirme programı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın günün anısına  Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'a yüksek hızlı tren maketi hediye etmesiyle sonlandı.