EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KARS-AKYAKA ARASINDA RAYOTOBÜS SEFERLERİ BAŞLADI'

 KARS-AKYAKA ARASINDA RAYOTOBÜS SEFERLERİ BAŞLADI…

 

Bakım çalışmaları tamamlanan Kars-Akyaka demiryolu hattında Rayotobüsü seferleri, 14 Mayıs 2011 tarihinde Kars Garı'nda düzenlenen ve Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırm'ın da katıldığı törenle başladı .

 

Törende Konuşan Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yolun bakıma alınması nedeniyle bu hattaki tren seferlerinin durdurulduğunu, bakım yapıldığını ve bugünden itibaren Kars- Akyaka tren seferlerinin tekrar başlatıldığını belirterek, “Serhat şehrimiz Kars'ımıza hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

 

Yapımı devam eden Kars-Tiflis- Bakü Demiryolu projesine de değinen Yıldırım, “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun şantiyesine giderek bilgi aldım ama gördüm ki oradaki işlerin biraz daha hızlandırılması lazım, bu konu ile ilgili yetkililere gerekli talimatı verdik ve bu yaz mevsiminde daha çok çalışarak bir an önce bu demiryolunu bitirelim. Artık Kars buradan trenin Gürcistan'a, Bakü'ye gitmesini istiyor. Nasıl Kars- Tiflis- Ceyhan'dan petrolü akıttıysak, buradan da trenleri yürüteceğiz. Kars'ta büyük bir lojistik merkez kuracağız. İşte o zaman demiryolu bir anlam ifade edecek. Bu lojistik merkez, çalışma alanı demek, ticaret yapması demek, ürünlerini taşıtması demek. Bu manada Kars'ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Akyaka trenini seferden kaldırılmasıyla sadece yolların bakımının yapılmakla kalmadığını ifade eden Eski Bakan Yıldırım, önceki tren yerine son derece klimalı ve konforlu rayotobüsünün sefere konulduğunu, yeni trenin ihtiyaç duyulduğu kadar sefer yapacağını kaydederek, “Siz treninize sahip çıkın tren sizin için istediğiniz kadar sefer yapmaya hazır” diye konuştu.

 

Kars Valisi Ahmet Kara ise faaliyetlerine ara verildiği için Akyakalıları üzen Kars- Akyaka treninin yeniden sefere başlamasının Kars için de çok sevindirici bir olay olduğunu söyledi.

 

Seferlerine, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından başlatılan Rayotobüsleri, her gün Akyaka'dan sabah 07:30'da hareket ederek 08:44'te Kars'a ulaşacak, ikinci seferde ise Kars'tan 16:30'da hareket ederek 18:00'de Akyaka'da olacak.

 

Hatırlanacağı üzere, Akyaka- Kars arasında, yol yenileme çalışmaları öncesi 2. mevki, klimasız vagonlarla bölgesel trenler hizmet veriyordu.

 

Diğer taraftan, tren dizilerinin bakımı ve hava şartlarından etkilenmemesi amacıyla Akyaka'da barınma ve bakım binası da yapılıyor.