EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KEMALPAŞA DEMİRYOLUNA KAVUŞTU

 

Kemalpaşa'nın ilk defa demiryoluna kavuştuğu 28 kilometrelik Kemalpaşa-Turgutlu demiryolu hattı, 11 Mart 2014 Salı günü Kemalpaşa'da düzenlenen törenle hizmete açıldı.
.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın yanı sıra eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlık Müsteşarı Habib Soluk, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan'ın da katıldığı törende konuşan Bakan Elvan, demiryolu hattıyla Kemalpaşa'yı Ankara-İzmir Demiryolu Hattı'na bağladıklarını, buna ilave olarak da Aydın-Çine bağlantısını gerçekleştireceklerini söyledi.
.

Eski Bakan Binali Yıldırım'ın önderliğinde demiryolu, havayolu ve denizyolu sektöründe çok önemli gelişmelerin sağlandığına işaret ederek, demiryolu hattının yanı sıra Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) Lojistik Merkez de yapılacağını hatırlatan Elvan, "İşte bu demiryolu hattı ve lojistik merkez, Kemalpaşa'yı gerçek anlamda bir üretim, ihracat ve sanayi merkezi yapacaktır. Eğer siz rekabet gücünüzü yükseltmezseniz, maliyetleri daha aşağıya çekmezseniz, güçlü bir yapıya kavuşamazsınız" dedi.
.

Ankara-İzmir ve Denizli-Aydın-İzmir tren hattının tam ortasında yer alan Kemalpaşa OSB'nin bugünkü açılışla Ankara-İzmir demiryolu hattına bağladıklarının altını çizen Elvan, buna ilave olarak Aydın-Çine bağlantısını gerçekleştireceklerini kaydetti.
.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK LOJİSTİK MERKEZİ

Kemalpaşa'yı Torbalı'ya da demiryolu hattıyla bağlayacaklarını ifade eden Elvan şunları kaydetti: "Lojistik merkezimizi de bu yönüyle güçlendireceğiz. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde lojistik merkezler sanayinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Eğer bir sanayi bölgesinde lojistik merkez yoksa o sanayinin, o bölgenin gelişmesi oldukça güçtür. Bir, lojistik merkeziniz olacak o sanayi bölgesinde. İki, denize bağlantınız olacak. Üçüncüsü ise bu bağlantınız mümkünse demiryolu ile olacak. İşte Kemalpaşa bir, iki yıl içerisinde bunların hepsine sahip olacak. Kemalpaşa, İzmir'in parlayan bir yıldızı olacak. Kemalpaşa'da 3 milyon metrekarelik alanda Türkiye'nin en büyük lojistik Merkezi kurulmaktadır. Demiryolu bağlantılı lojistik merkezle Kemalpaşa OSB'Sİ birkaç yıl içerisinde 3'e katlanacaktır.”
.

Menemen-Aliağa demiryolu hattı üzerinden Nemrut Körfezi'ne bir demiryolu bağlantısı sağlayacaklarını, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklayan Bakan Elvan, 50 milyon lira bedele sahip bu projeye de bu yıl başlayacaklarını sözlerine ekledi.
.

YÜKLER DEMİRYOLU İLE TAŞINACAK

Kemalpaşa'dan Turgutlu'ya kadar 28 kilometrelik hat üzerinde birçok köprü, tünel, viyadüğün bulunduğunu dile getiren eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapılan demiryolunun Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 500 civarındaki firmanın yüklerini Anadolu'ya, limanlara, yurt dışına taşıyacağını belirtti.
.

İzmir Valisi Mustafa Toprak da, proje sayesinde toplam bin 300 hektar alana kurulu ve 300'den fazla işletmenin faaliyet gösterdiği Kemalpaşa OSB'nden 3 milyon ton seviyesindeki yoğun yükün demiryoluyla taşınmasının sağlanacağını söyledi.
.

Törende konuşan ve bölgenin ilk fabrikası kurduklarını belirten İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Adnan Polat ise "İlk yükümüzü bugün taşıyacağız. Sırf bizim yükümüz yıllık 1 milyon 460 bin ton. Bu 90 bin kamyona eşdeğerdir. Demiryoluyla 550 bin tona yakın bir yükümüz taşınacak. Bunu Kemalpaşa OSB'nin tamamına yaydığınız zaman buradan milyonlarca ton yük demiryoluyla pazarlara ulaştırılacak." diye konuştu.
.

İLK TREN YOLA ÇIKTI

Bakan Elvan ve Binali Yıldırım'a özel tasarlanmış seramiklerin hediye edilmesi ve açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ilk yük treni Ankara'ya uğurlandı.
.

Manisa ili Turgutlu ilçesi Çobanisa beldesinden ayrılan demiryolu hattını Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi`ne bağlayan demiryolu hattının toplam uzunluğu 28 kilometre olup, toplam 1585 metre uzunluğunda 3 adet tünel, 18 adet alt geçit, 10 adet üst geçit, 59 adet menfez, 1 adet köprü inşaatı yapıldı. Ayrıca yaklaşık bir adet 200 m2 istasyon binası, 4500 m2 yükleme rampası ve 3 adet manevra yolu olan istasyon inşa edildi.
.