EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KOCATEPE ZAFER TRENİ UĞURLANDI

KOCATEPE ZAFER TRENİ UĞURLANDI

 

 

Büyük Taarruz'un 88. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Kocatepe Zafer Treni, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 23 Ağustos 2010 tarihinde Ankara Gar'dan  uğurlandı.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından bu yıl 6. sı düzenlenen etkinliklere 50 üniversite'den 400 öğrenci katılıyor. Öğrenci ve Öğretim Görevlilerinden oluşan ekip Akşehir'den Kocatepe'ye kadar olan güzergahta Ankara- Eskişehir arası seyahatlerini yüksek hızlı trenle gerçekleştirirken, Eskişehir –Afyonkarahisar arası seyahati ise özel trenle gerçekleştiriyor.

 

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu “Zafer Treni”ni uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, yapılan etkinliğin önemini “birazdan trenle istiklal harbimizin kazanıldığı mübarek topraklara gideceksiniz. Bu yolculuk bizim için bu bakımdan çok önemli. Diğer taraftan ülkemizin 50 üniversitesinden bu kadar öğrencinin Kurtuluş Savaşımızın geçtiği yerleri görmek için bu etkinliğe katılma istekleri gurur verici” sözleriyle anlattı.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Ali Altuntaş ise  her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen bu etkinliğe bu yıl yüksek hızlı tren'le seyahati de dahil ettiklerini belirterek çalışmalara desteklerinden dolayı TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a teşekkür etti.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da “Tren ve yüksek hızlı tren yeniden  etkinliklerde aktif hale geliyor diye çok seviniyoruz “sözleriyle duygularını ifade ederken bu ilerlemelerin, demiryolu alanında yapılan yatırımların süreklilik kazanması, hızlı tren projeleri ve yerli demiryolu sanayi hamlelerinin doğal sonucu olduğunu vurguladı.

 

Konuşmaların ardından Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, etkinliğe katılan öğrenci ve öğretim görevlileriyle Yüksek Hızlı Tren önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Hareket Memuru diskiyle Eskişehir'e gitmek üzere trene yol verdi.