EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KONYA DAN, SÜLEYMAN KARAMAN A TEŞEKKÜR ZİYARETİ


Ankara-Konya'nın ardından Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının hizmete başlamasıyla YHT bağlantısını güçlendiren Konya, sevincini TCDD yetkilileriyle paylaştı. Milletvekili, yerel yönetici ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan Konya heyeti, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı makamında ziyaret ederek teşekkür etti.

 

Türkiye'nin 3. YHT hattı Eskişehir-Konya'nın 23 Mart 2013'te resmen hizmete başlaması Konya'yı sevince boğdu. Konya Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Ticaret Borsası Başkanı Selçuk Öztürk'ün de bulunduğu bir heyet, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı makamında ziyaret etti. Hattın açılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Konya heyeti, Karaman'a teşekkür ederek ikinci YHT hattının şehre sosyal, ekonomik ve kültürel katkısının büyük olacağına vurgu yaptı.

 

Konya-Ankara YHT hattının ardından, Konya-Eskişehir hattının da resmen ulaşıma açılması ile medeniyetlere başkentlik yapan illerin birbirine artık gönül köprüleri ile bağlandığına dikkat çeken konuklar, Türkiye'nin demiryolu üssü haline gelen Konya'nın gelişen ekonomisi ile ülkemize daha fazla katma değer üreteceğini kaydetti. Ankara-İstanbul YHT hattının yıl sonunda hizmete açılacak olması ve yeni hayata geçirilecek diğer projelerle şehrin sadece ‘tahıl ambarı' olarak anılmayacağını belirten Konya heyeti, Mevlana hoşgörüsünün YHT ile tüm dünyaya daha hızlı yayılacağını ifade etti.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise, Ankara-Konya hattının tamamen Türk mühendis ve işçilerle inşa edildiğinin altını çizerek demiryolları için Konya'nın ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. YHT hatlarının Konya'nın, Ankara, Eskişehir, Karaman ve Bursa ile bağlantısını önemli ölçüde güçlendirdiğini belirten Karaman, “Bu şehirlerin nüfuslarının toplamı 10 milyonu aşıyor. YHT ile etkileşimleri artan bu kentlerin ekonomik, kültürel ve sosyal yapıları daha dinamik bir hale gelecek.” dedi.

 

Ziyaret sonunda konuklarına Serkisof saat hediye eden TCDD Genel Müdürü Karaman'a, Konya heyeti, şehrin simgesi olan çeşitli hediyeler sundu.