EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KONYA HIZLI TREN GARI 2018'DE TAMAMLANACAK

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile birlikte 27.02.2017 tarihinde, yapımına başlanılan YHT Konya Garındaki çalışmaları yerinde inceledi.

 

Yapılan YHT Gar binasının şehir içi dağıtım noktasının merkezi olacağını belirten TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Konya’dan hızlı tren işletmeciliğine başlandığı andan itibaren mevcut gar noktasının şehir içi ulaşım akslarıyla entegre olmaması nedeniyle yolcularda gelen yoğun talep üzerine Konya Büyükşehir Belediyesiyle görüşmeler neticesinde şehir içi dağıtım noktası merkezi olacak şekilde yeni YHT Gar yerinin belirlediklerini ifade ederek şöyle konuştu. “Burada yaklaşık 30 bin metrekare kapalı bir alanımız var. Bunun YHT Gar meydanıyla birlikte 35 bin metrekarelik gar alanı var. Buraya Konya’mıza yakışır ikinci bir gar inşaatı yapacağız. 3 kat, 117 civarında kapalı otopark, 100 civarında da yine açık otopark olmak üzere 200’ün üzerinde otoparkımız da olacak. Buranın bir özelliği var: Hem güney hem kuzey olmak üzere her iki taraftan yolcu alabilecek. Çünkü yolumuzun hem karşı tarafında yolcularımız gara ulaşabilecek hem bu taraftan gelen yolcularımız gara ulaşabilecek.”

 

Konya Büyükşehir Belediyesinde yapılan toplantıda ayrıca Konya-Karaman demiryolu hattında Meram Belediye sınırları içerinde olan demiryolu üzerinden geçecek karayolu alt ve üst geçitleri hakkında da görüşmeler yapılarak geçitlerin bir an evvel tamamlanması için çalışmaların hızlandırılmasına karar verildi.