EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KONYA MAVİ TRENİ İLK SEFERİNE BAŞLADI

Konya Mavi Treni İlk Seferine Başladı

 

Yol yenilemeleri tamamlanan Konya-İzmir-Konya hattına karşılıklı işlemek üzere sefere konulan Konya Mavi Treni, 16 Ağustos 2012 Perşembe günü İzmir Alsancak Garı'nda düzenlenen törenle Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından uğurlandı. Trenlerin karşılıklı olarak sefere başlaması nedeniyle Alsancak Garı'nın yanı sıra Konya Garı'nda da tören düzenlendi ve telekonferans sistemiyle bağlantı yapıldı.

 

“İzmir ile Konya bir adım daha yaklaştı”

Alsancak Garı'nda düzenlenen ve  İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir milletvekilleri Ali Aşlık, Nesrin Ulema, Hamza Dağ ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törende konuşan Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, klimalı vagonlardan oluşan yeni trenin İzmir ve Konya'yı bir adım daha yaklaştıracağını belirtti.

Demiryollarına son 9 yılda 25 milyar lira yatırım yaptıklarını, devam eden yatırımların tutarının da 30 milyar lira olduğunu anlatan Yıldırım,   tren seferlerini başlatırken hayal kırıklığı yaşamamak adına çok aceleci olmadıklarını, hatları yeniledikten sonra klimalı, konforlu trenleri hazırladıklarını kaydetti. İzmir'de Konya kökenli hemşehrilerin olduğunun altını çizen Bakan Yıldırım, “Bu bayram üzeri daha rahat ve güvenli gidebilmeleri için demiryolları çok fedakârca bir çalışma gerçekleştirdi ve karşılıklı başlatma noktasına geldik.” dedi.

İzmir'de kent içi yolcu taşımacılığı için TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa kurulan İZBAN şirketiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım,  Aliağa'dan Cumaovası arasında yoğun bir şekilde kullanan banliyö hattında sıkışıklık yaşandığını, yeni setler getirilerek bu sıkışıklığın giderileceğini söyledi.

 

 “İzmir-Konya seyahat süresi 18 saatten 10 saate düştü”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise yaptığı konuşmada, sefere konulan yeni Konya Mavi Treni'nin TCDD'nin modernizasyon çalışmalarına örnek teşkil ettiğini belirterek,  tamamen klimalı, yataklı ve yemekli vagonlardan oluşan trenin konforlu ve rahat bir yolculuk imkânı sunacağını ifade etti.

Yüz yıldır el değmeyen hatların yüzde 74'ünün yenilendiklerini, İzmir-Konya demiryolu hattının da 350 milyon lira maliyetle yenilendiğini anlatan Karaman,  Konya Mavi Treni'yle seyahat süresinin 18 saatten 10 saate düşeceğinin altını çizdi. Karaman, aynı zamanda yol yenilemesi yapılan İzmir-Uşak hattına yeni bölgesel hattın konulduğunu, Basmane-Denizli, Denizli-Söke, Denizli-Nazilli arasında sefer sayılarını artırdıklarını söyledi.

TCDD Genel Müdürü Karaman, Ramazan Bayramı dolayısıyla tren seferlerini sıklaştırdıklarına işaret ederek, ayrıca Adana-Eskişehir arasında Toros Ekspresi adıyla yeni bir trenin seferine başlayacağını kaydetti. Karaman, “Yatırımlarla trenin artık sadece sevilen değil, tercih edilen bir araç haline dönüşmüştür.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Konya Mavi Treni, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın hareket işaretiyle ilk seferine başladı.

 

Mavi Treni Konya'dan Vali Doğan Uğurladı

İzmir'deki olduğu gibi Konya Mavi Treni de törenle eş zamanlı olarak Konya Garı'nda düzenlenen törenle ilk seferine uğurlandı. Törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Milletvekilleri Mustafa Kabakcı, İlhan Yerlikaya, Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükçü katıldı. 

Hareket işaretiyle Konya Mavi Treni'ni ilk seferi için İzmir'e uğurlayan Vali Aydın Doğan, Konya'nın geçen yıl hızlı trenle Ankara'ya bağlamasından sonra bu yıl da mavi trenle İzmir'e bağlandığını belirtti.

Eskişehir- Adana-Eskişehir arasında yeni sefere konulan Toros Ekspresi'nin de Konya'dan geçeceğine dikkati çeken Vali Doğan, Konya'nın bugün itibariyle iki yeni bağlantıya kavuşmuş olduğunu kaydetti. Yapılan çalışmalardan son derece memnun olduklarını belirten Doğan, bu çalışmaların İzmir-Konya arasında hızlı trenle taçlandırılacağına inandığını söyledi.

Her iki ilden saat 20.00'de kalkacak Konya Mavi Treni, İzmir- Manisa, Uşak, Afyon ve Konya güzergâhını izleyecek. Tren klimalı dört pulman, bir kuşetli, bir yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyor.