EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KONYA YHT GAR VE LOJİSTİK MERKEZİN TEMELİ BAŞBAKAN YILDIRIM TARAFINDAN ATILDI

Konya YHT Gar ve Lojistik Merkezi’nin temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından 19 Ağustos 2017 Cumartesi günü, Konya Kayacık Mevkiinde düzenlenen törenle atıldı.

Törene, eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba ile milletvekilleri katıldı.

YILDIRIM : “KONYA-KARAMAN HIZLI TREN HATTI 2018’DE AÇILACAK”

Binlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleşen törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin  yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam ettiğini vurgulayarak, projeler, sağlam yatırımlar ve kalıcı eserlerle Konya'yı dünden daha iyi bir şehir haline getireceklerini ifade etti. Temelini atacakları Konya Yüksek Hızlı Tren Gar ile Kayacık Lojistik Merkezi'nin de bu projelerden olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Konya'nın çehresini değiştirecek bu projelerin Konyalılara hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Yıldırım, “Hayırlı uğurlu olsun, seneye bu vakte kalmayacak, Konya-Karaman hızlı trenini de hizmete alacağız." dedi.

“KONYA YHT GAR YAŞAM MERKEZİ OLACAK”

Ankara-Konya YHT’yi hizmete aldıkları 2011'den bugüne kadar kente toplam 13 milyon ziyaretçinin geldiği, daha önce kente gelen ziyaretçi sayısının ise yıllık 500 bin olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren Gar’ın adeta bir yaşam merkezi olacağı bilgisini  verdi.

Yıldırım, konuşmasına devam ettiği sırada tören alanının yakınından geçen Ankara-Konya Yüksek Hızlı Trenini işaret ederek, "Hızlı trende gidiyor, mübarek ne güzel maşallah... Allah yapanlardan razı olsun." dedi. 

Temelini atacakları yatırımların Konya'ya hayırlı olmasını dileyen Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını emeği geçenlere teşekkür ederek noktaladı.

DAVUTOĞLU: “KONYA, MANEVİ VE TARİHİ LOJİSTİK MERKEZİDİR.”

Törende konuşan eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu Konya'ya lojistik merkezi  yapılmasının özel bir anlam taşıdığını söyleyerek, "Konya her şeyden önce bir manevi ve tarihi lojistik merkezidir. İnsanlar burada birikir. Burada hikmet, irfan, vefa dersi alırlar ve sonra diğer diyarlara bu dersi taşırlar. Konya bu anlamda Hazreti Mevlana ile temsil edilen bir manevi lojistik merkezidir." diye konuştu.

BAKAN ARSLAN’DAN KARAMAN LOJİSTİK MERKEZİ MÜJDESİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise törende yaptığı konuşmasında, Yüksek Hızlı Tren, Lojistik Merkezi ve yapımı planlanan metro sistemlerinin entegrasyonuyla ilgili geceyi gündüze katarak çalıştıklarını ifade ederek, "Biliyoruz ki lojistik merkezleri sadece Konya'da değil, Türkiye'nin her yerinde yapılmakla birbirini destekliyor olacak." dedi.

Karaman'da yapımı planlanan lojistik merkezle ilgili müjde veren Bakan Arslan, projenin ihale sürecini başlattıklarını, 3 Ekim'de teklifleri alacaklarını bildirdi.

Başbakan Yıldırım'ın Konya'yı Antalya'ya bağlama talimatıyla ilgili, Kayseri-Aksaray-Konya -Antalya Hızlı Tren projesi ile şehirleri birbirine bağlamak için proje çalışması yürüttüklerine dikkati çeken UDH Bakanı Arslan sözlerini şöyle tamamladı: "Başlattığınız projeleri hiçbir sekteye uğratmadan, talimatlarınızı bir bir yerine getirmek adına, 100 bin kişilik Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ailesi olarak gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Biliyoruz ki bu yolculukta yolumuzu açanlar var. Elbette ki Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, sizlerin önderliğiniz bizim yolumuzu açıyor ama biliyoruz ki sizin gücünüzün arkasında, Cumhurbaşkanımızla birlikte yaptığınız işlerin arkasında milletimiz var. Onların bu desteği olduğu, siz dünyada bu kadar güçlü yürüyüşünüzü devam ettirdiğiniz sürece, biz de sizlerin arkanızda yol yürümeye devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından temel atma seremonisine geçildi.

APAYDIN, KONYA YHT GAR’IN TEMELİNİ ATTI

Konya YHT Gar inşaat alanında bulunan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Başbakanın video konferans yoluyla verdiği talimatla yanında bulunan Konya Milletvekilleriyle birlikte YHT Gar’ın temelini attı.

TCDD Genel Müdürü Apaydın, temel atma sırasında yaptığı konuşmasında, “Yılda 3 milyon yolcuya hizmet verecek olan Yüksek Hızlı Tren Garımız Konya’mıza ve ülkemize hayırlı olsun. Yüksek müsaadelerinizle ve talimatlarınızla temel için butona basmak istiyorum.” diyerek Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla yanında bulunan Konya Milletvekilleriyle birlikte butona basarak temel atma işlemini gerçekleştirdi.

Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Bakanlar, milletvekilleri ve diğer yetkililer ile birlikte  beton mikserinin kumanda butonuna basarak Kayacık Lojistik Merkezi'nin temelini attı.