EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
KONYA- İSTANBUL YÜKSEK HIZLI TREN SEFERLERİ BAŞLADI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un manevi mimarları ile Konya'nın manevi mimarlarıyla kucaklaştığını belirterek, “Bugün hasret vuslata dönüşüyor.” dedi.

 

Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Treni, 17 Aralık 2014 Çarşamba günü Konya Gar'da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törenle seferlerine başladı.

 

“KONYA İLE İSTANBUL ŞİMDİLİK 4 SAAT 15 DAKİKA…”

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın yanı sıra İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, , Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kadim başkenti Konya ile Osmanlı cihan devletinin kadim başkenti İstanbul'a Yüksek Hızlı Tren ile bağladıklarını, iki kadim başkentin vuslatını gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

2009'da Cumhuriyet'in başkenti Ankara ile Türk dünyasının başkenti Eskişehir'i 2011'de Ankara ile Konya'yı, 2013'te Konya ile Eskişehir'i Yüksek Hızlı Tren ile buluşturduklarını hatırlatan Erdoğan, 2014'te Ankara, Eskişehir ve İstanbu'un buluştuğunu, bu güzel halkaya artık Konya ile İstanbul'u eklendiğini dile getirdi. “İstanbul'un manevi mimarı Eyüp Sultan Hazretleri ile Konya'nın manevi mimarı Mevlana Hazretleri bugün kucaklaşıyor. Hasret bugün vuslata dönüşüyor.” diyen Erdoğan, “Konya ile İstanbul arası artık ne 10 saat, ne 13 saat... 4 saat 15 dakika. Kısa bir süre sonra inşallah daha da aşağıya inecek.” diye konuştu.

 

“ÜLKEMİZİ DEMİRYOLLARIYLA ULAŞIM ÜSSÜ HALİNE GETİRECEĞİZ”

 

Vuslatın 741. yıl dönümü, Konya aşığı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk defa Cumhurbaşkanı unvanıyla Konya'ya gelmesi ve Konya ile İstanbul arasında hızlı tren seferlerinin başlaması gibi üç güzel vesile ile Konya'da bulunduklarını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu da, “Vuslat, hep güzel hediyelerle gelir. Maddi manevi temizlik ve yenilenmeyle maddi inkişaflar birlikte gelir. Vuslat vesilesiyle çok güzel açılışlara ev sahipliği yaptı Konya. Şimdi de Anadolu'daki ilk başkentimiz, Selçuklu başkenti Konya ile Cihan Devleti'mizin başkenti İstanbul'u birbiriyle irtibatlanıyor.” dedi. Davutoğlu şöyle devam etti:

 

“Aslında birçok buluşmayı bir arada gerçekleştirmiş oluyoruz. Vuslat ile manevi buluşma, bu hızlı tren ile ilk başkentimiz ve kadim başkentimiz arasındaki güzel buluşma. Bu aslında milli birlik ve beraberliğinin de güzel bir timsali. İktidarlarımız döneminde ilk olarak 13 Şubat 2009'da Ankara ile Eskişehir, 2011'de Ankara-Konya, 2013'te Eskişehir-Konya, 2014 Temmuz ayında Ankara-İstanbul hızlı tren seferlerini başlattık. Şimdi de Konya ve İstanbul'u hızlı trenle birbiriyle irtibatlandırıyoruz. Böylece ilk başkentimiz, Cihan Devletimizin başkenti ve son başkentimiz Cumhuriyetimizin başkenti birbirine hızlı trenle birleşti. Bu aynı zamanda tarihimizden istikbalimize doğru yürüyüşün en güzel halkasını oluşturmaktır.”

 

1856'da ilk defa İzmir ile Aydın arasında başlayan demiryolu serüveninin Sultan Abdülhamit döneminde Hicaz ve Bağdat demiryollarıyla devam ettiğini, Cumhuriyetin ilk dönemlerinde de demiryollarına önem verildiğine değinen Davutoğlu, 2002'den bu yana 1895 kilometre demiryolu hattı yapılarak, Türkiye'nin bütün coğrafi bölgelerinin birbirine irtibatlandırıldığını vurguladı.

 

Konya-İstanbul hattının açılışının başka bir ufku da beraberinde getirdiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Karaman, Mersin, Gaziantep hattıyla, Edirne'den Gaziantep'e kadar uzanacak hat, yine Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Marmaray ile birleşerek, Doğu, Batı ekseninde, bu sefer Avrupa içlerine kadar, Londra'ya gidecek hatlar... Hep bunlar büyük istikbalinin müjdeleridir.” şeklinde konuştu.

 

“Biz ülkemizin merkezi coğrafyasını aynı zamanda ulaşım ve lojistik hatlarının merkezi üssü haline getirmeye kararlıyız.” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Hem Ankara-İstanbul, diğer hatlarda olduğu gibi Konya-İstanbul hattında da yolcularımıza en iyi şekilde seyahat imkanı sağlayacağız. Hem de bu demiryolları üzerinde ülkemizi Asya ile Avrupa arasında, Akdeniz ile Karadeniz arasında, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar arasında gerçek bir ulaşım üssü haline getireceğiz.”

 

“300 KİLOMETRE HIZ YAPAN TRENLER DEVREYE GİRECEK”

 

Mevcut konvansiyonel demiryolu hattının seyahat süresinin 13 saat olduğuna işaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasında, Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Treni ile 13 saatlik seyahat süresini 4 saat 15 dakikaya düşüreceklerini belirtti.

 

"Otobüsle seyahat etmek istediğiniz zaman Ankara üzerinden 714 kilometre, Afyon üzerinden ise 660 kilometre. Toplam seyahat süresi ise 10 saatin üzerinde. Dolayısıyla Konyalı ve İstanbullu hemşehrilerimiz inşallah 4 saat 15 dakika gibi bir sürede, bir şehrimizden diğer şehrimize ulaşmış olacak.” diyen Elvan, şunları kaydetti: “Bununla da yetinmiyoruz. İnşallah Ocak ayı sonu itibarıyla saatte 300 kilometre hız yapan trenlerimizi aşamalı olarak devreye sokuyoruz. Dolayısıyla İstanbul-Konya arasındaki mesafe 4 saatin de altına düşecek. Diğer taraftan yapımına devam ettiğimiz tam 2800 kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hatlarımız var. Bu hatların tamamlanmasıyla Konya'dan İzmir'e 3 saat 40 dakikada, yine Konya'dan Bursa'ya 2 saat 40 dakikada, Konya'dan Sivas'a 3,5 saate Konyalı hemşehrilerimizin ulaşma imkanı olacak."

 

“MİLLİ HIZLI TRENİMİZİ 2018 YILINDA RAYLARA İNDİRİYORUZ"

 

 2013 yılında 6,5 milyar liralık demiryolu yatırımlarının olduğunu, bu rakamın 2014'te 7,5 milyar liraya çıktığını bildiren Elvan, Önümüzdeki yıl 8,5 milyar liralık demiryolu yatırımı gerçekleştireceklerini ifade ederek, "2016 yılından itibaren de inşallah yılda 10 milyar liranın üzerinde demiryolu yatırımlarını gerçekleştirerek, hızla hem vatandaşlarımıza hem de sanayicilerimize rahat, kolay, ekonomik imkanlar sağlamış olacağız.” dedi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan  konuşmasının son bölümünde milli Yüksek Hızlı Treni inşa etme çalışmalarına başladıklarını ve mühendislik ve endüstriyel tasarım çalışmalarının ihalesine çıktıklarını açıklayarak, “İnşallah Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın katılımıyla tamamıyla yerli, yüksek milli hızlı trenimizi 2018 yılında raylara indiriyoruz" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Başbakan Davutoğlu'na YHT plaketi verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu hareket diski ile Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Trenini uğurladılar.

 

KONYA-İSTANBUL-KONYA YHT SEFER SAATLERİ…

 

Günde 2 gidiş 2 dönüş olarak işletilecek YHT'ler, Konya'dan 6.10 ve 18.35'te hareket edecek.

 

İstanbul'dan (Pendik) 7.10 ve 18.30 saatlerinde hareket edecek olan YHT'ler İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir ve Konya güzergahında hizmet verecek.

 

Konya-İstanbul Seferlerinin başlamasıyla birlikte Yüksek Hızlı Trenlerin sefer ve hareket saatlerinde yeni bir düzenleme yapıldı.

 

Buna göre; Ankara-İstanbul-Ankara arasında günlük 10 sefer, Konya-İstanbul-Konya arasında günlük 4 sefer, Ankara-Konya-Ankara arasında günlük 14 sefer, Ankara-Eskişehir-Ankara arasında günlük 8 sefer olmak üzere toplam günlük 36 Yüksek Hızlı Tren seferi yapılacak.

 

42,5 TL'DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA…

 

Konya-İstanbul arasında 4 saat 15 dakikada ulaşım imkânı verecek YHT'lerde erken bilet alan yolcular 42,5 TL'den başlayan fiyatlarla seyahat etme imkânı bulacak.

 

Ekonomi tipinde tam biletle 85 TL, business tipi koltuk tipinde ise tam biletle 119 TL karşılığında seyahat edilebilirken; genç, öğretmen, TSK mensubu, 60-64 yaş, basın mensubu, gidiş-dönüş bileti alan yolcular %20 indirimli olarak, 7-12 yaş arası ve 65 yaş üstü olan yolcular % 50 indirimli olarak hesaplı, konforlu, çevre dostu ve güvenli seyahat imkânına sahip olacak.

 

Konya-İstanbul seferlerinin başlaması ile birlikte YHT yolcuları Ankara–İstanbul Yüksek Hızlı Trenlerinde sunulmakta olan “PLUS” hizmeti ile tanışacak. Business ve Ekonomi bölümünde seyahat eden yolcular 15 TL karşılığında sabah seferlerinde kahvaltı, akşam seferlerinde sıcak yemek alma imkânına sahip olacak.